Článek
„Lidé nemají jasno, jestli jim pomůže, nebo nepomůže, zároveň se obávají, že se nebudou schopni nové činnosti naučit. I proto musejí zaměstnavatelé své zaměstnance na příchod umělé inteligence připravovat již nyní. Ty firmy, které se naučí využívat všechny příležitosti umělé inteligence teď, budou mít v budoucnosti obrovskou konkurenční výhodu,“ uvedla expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.
Trh práce podle Palánové čeká obrovská evoluce. Řada pozic a povolání, jak je známe nyní, zanikne. Naopak spousta nových se vytvoří, protože i umělá inteligence bude potřebovat lidskou podporu, údržbu a řízení.
Zatímco 44 procent z těch, kteří si již AI vyzkoušeli, se domnívá, že umělá inteligence jim může pomoci ve zvýšení produktivity a výkonnosti, 16 procent se naopak obává, že nástup umělé inteligence jejich práci ovlivní negativně.
AI ve výuce i státní správě. Česko má novou strategii do roku 2030
Nespolehlivé informace jako největší strašák
Za hlavní riziko AI Češi považují potenciálně nespolehlivé informace generované umělou inteligencí. Plných 40 procent z nich má obavu, že jim AI předloží nepravdivé informace a oni nebudou schopni tuto nepravdu odhalit. Naopak téměř dvě třetiny lidí (62 procent) je přesvědčeno o tom, že díky generativní AI získají nové schopnosti a naučí se nové věci. 59 procent sází na nárůst kreativity a 54 procent na růst kvality práce.
Češi jsou zatím k AI zdrženlivější než jejich kolegové v západních zemích. Studie PwC mimo jiné uvádí, že v celém světě 49 procent lidí očekává, že využití generativní AI povede k růstu jejich platu. U lidí, kteří používají AI denně, dokonce v nárůst platu věří 76 procent pracovníků. Na větší kreativitu sází 73 procent lidí a nárůst kvality práce očekává 72 procent pracovníků.
Podle jiného globálního průzkumu společnosti Salesforce jsou vedoucí pracovníci obzvláště optimističtí a již nyní svěřují AI 51 procent svých úkolů ve srovnání se 40 procenty u řadových zaměstnanců. Celkově zaměstnanci aktuálně přenášejí na AI přibližně 43 procent své práce, přičemž 77 procent věří, že AI bude nakonec pracovat zcela samostatně.
ChatGPT vyzkoušel každý třetí Čech, mladí používají AI pravidelně
Potenciální přínos umělé inteligence pro světovou ekonomiku už loni PwC odhadla na 15,7 bilionu dolarů do roku 2030. To by znamenalo, že celosvětové HDP se do roku 2030 jen díky umělé inteligenci zvýší o 14 procent.
Třetina Čechů má k AI negativní postoj
Podle nedávného průzkumu provedeného společností NMS Market Research pro Raiffeisenbank má 36 procent Čechů k umělé inteligenci negativní postoj. Obavy tuzemských uživatelů výrazně rostou s věkem, což naznačuje, že starší generace má k této technologii menší důvěru. Pouze šest procent respondentů přiznalo, že AI pravidelně využívá.
Průzkum provedený na vzorku tisíce respondentů také odhalil, že třetina Čechů má k umělé inteligenci neutrální vztah, zatímco každý čtvrtý respondent k ní vyjadřuje vyloženou nedůvěru.
Za poklesem technologických akcií je zklamání ze zisků z umělé inteligence
Celkový postoj k AI je silně ovlivněn sociodemografickými faktory. Pozitivní pohled na umělou inteligenci je častější u mužů, avšak s přibývajícím věkem výrazně klesá. Mladí lidé ve věku 18 až 24 let mají pozitivní přístup k AI v polovině případů, zatímco u lidí ve věku 55 až 64 let je tento podíl pouhých 17 procent.
Dále průzkum ukázal, že s vyšším vzděláním a příjmem roste také pozitivní postoj k umělé inteligenci. AI pravidelně využívá šest procent Čechů, zatímco příležitostně ji využívá každý třetí. Ve věkové skupině 18 až 24 let je 74 procent uživatelů AI, přičemž pravidelných uživatelů je 21 procent. S přibývajícím věkem však tento podíl rychle klesá.