Článek
Vzkřísit dílo experimentálního skladatele, který nás opustil v roce 2021, se rozhodl tým australských umělců a vědeckých inovátorů. Společně vytvořili unikátní zvukovou instalaci nazvanou Revivification.
Jádrem tohoto projektu je laboratorně vypěstovaný „minimozek“, který v reálném čase skládá hudbu přesně po vzoru Luciera, jak upozornil server The Art Newspaper. K vidění je aktuálně v Art Gallery of Western Australia (AGWA) v Perthu.
Instalace zahrnuje inkubátor s takzvaným „in vitro mozkem“ vytvořeným z kmenových buněk pocházejících z krve zesnulého amerického skladatele. Zvuk vzniká pomocí signálů vysílaných z tohoto organoidu, které jsou následně přenášeny na dvacet velkých mosazných desek lemujících prostor instalace.

Alvin Lucier na archivním snímku z roku 2017
Daroval krev
Za projektem stojí umělci Guy Ben-Ary, Nathan Thompson a Matt Gingold. Ti se spojili s neurovědcem Stuartem Hodgettsem z University of Western Australia (UWA). „Naše spolupráce vznikla skrze laboratoř SymbioticA, která byla mezinárodně uznávaným centrem pro propojení umění a vědy. Bohužel byla v roce 2024 uzavřena,“ prohlásil Hodgetts.
Lucier daroval krev pro projekt rok před svou smrtí v roce 2021. V laboratořích Harvard Medical School byly z této krve odebrány buňky a reprogramovány na kmenové buňky, které pak vědecký tým přeměnil na cerebrální organoidy, struktury připomínající lidský mozek ve vývoji.
„V době, kdy generativní umělá inteligence zpochybňuje lidskou kreativitu, se tento projekt snaží najít odpověď na otázku, kde se nachází umělecká originalita. Hodnota takového konceptu se nedá snadno změřit vědeckými metodami, ale přesto si myslíme, že pro lidstvo má nesmírnou důležitost,“ vysvětlili autoři.
Anketa
Vizionářské myšlení
Autoři zdůraznili, že projekt vznikl ve spolupráci s Lucierem samotným. „Navzdory svému věku a křehkému zdraví měl Alvin neuvěřitelnou energii a vizionářské myšlení. Vzniklo mezi námi pouto, které překračovalo profesionální spolupráci,“ uvedl tým podle deníku The Guardian.
„Projekt Revivification jsme společně koncipovali s důrazem na zvukovou rezonanci a reflexi – fenomény, které Lucier zkoumal po celou svou kariéru. Darování jeho biologického materiálu bylo vědomou volbou a aktem uměleckého experimentu,“ doplnili autoři minimozku.
Zda zvuky generované umělou inteligencí skutečně připomínají Lucierovu hudbu, je na zvážení návštěvníků instalace. „Otázka, kterou chceme, aby si lidé kladli, zní: může nějaký fragment vzpomínek přežít tuto biologickou transformaci? Může Lucierova kreativní podstata přetrvat i po jeho smrti?“ pokládají tvůrci otázku sami sobě.
„Nejde o simulaci ani o uchování něčeho minulého. Je to jakýsi posmrtný dialog, ve kterém se Lucierův biologický materiál projevuje zcela novými a nepředvídatelnými způsoby,“ zdůraznili autoři projektu.
‘Brain’ of late composer lives on in show at the Art Gallery of Western Australia – 'Revivification' exhibition uses a ‘mini-brain’, grown from stem cells originating from donated blood of Alvin Lucier, to create 'historic' sound installation in real time: https://t.co/kmsbqq0G5i
— Stem Cell Foundation (@AusStemCell) April 3, 2025
Tým stojící za projektem Revivification