Hlavní obsah

Umělá inteligence vás udrží naživu i po smrti

4:12
4:12

Poslechněte si tento článek

Společnost Life’s Echo využívá umělou inteligenci společně s hloubkovými rozhovory k vytváření interaktivních simulací lidí po jejich smrti. Tvůrci naklonují váš hlas a také vytvoří tzv. digitálního ducha schopného konverzovat s vašimi blízkými. Tato umělá inteligence by zkrátka měla dokázat zachytit podstatu člověka před jeho smrtí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek

Článek

Představte si, že jdete na rodinné setkání a na něm vzpomínáte na blízkou osobu, která zemřela. Ta vám ale prostřednictvím repliky osobnosti a klonu hlasu vytvořeného pomocí umělé inteligence dokáže odpovídat a vyprávět o svém životě.

To vše a mnohem více slibuje společnost Life’s Echo, která nabízí sadu nástrojů umělé inteligence umožňující vytvoření digitálního ducha plného informací a dojmů osoby po její smrti.

Ačkoliv se podle webu TechRadar posmrtné imitace prostřednictvím umělé inteligence stávají stále rozšířenějšími a populárnějšími, Life’s Echo slibuje komplexnější zážitek než většina ostatních projektů.

Chcete vědět, kdy zemřete? AI aplikace vypočítá den vaší smrti

AI

Pomůže uchovat trvalý digitální záznam

Life’s Echo by měl pomocí umělé inteligence zachytit podstatu toho, kým jste, než zemřete. Dle tvůrců jde o to, aby vaše životní příběhy a zkušenosti nezmizely do prázdna. Místo toho mohou být uchovány v digitální podobě, se kterou mohou vaši přátelé a rodina komunikovat i po vaší smrti. Je to jeden ze zajímavých způsobů, jak udržet svou verzi naživu.

„Jako většina lidí znám život svých rodičů a prarodičů, ale o svých praprarodičích nevím nic. Po třech generacích se znalosti o naší existenci téměř úplně vytratí,“ říká generální ředitelka společnosti Ruth Endacottová.

„Life’s Echo pomůže uchovat trvalý záznam, který umožní budoucím generacím zabývat se našimi životy, klíčovými zkušenostmi a perspektivami a dozvědět se důvěrné a velmi důležité podrobnosti,“ dodává ředitelka.

Ruth založila Life’s Echo společně se svým manželem Stevem Endacottem. Ten se už proslavil svou snahou o uvedení umělé inteligence do veřejné sféry díky vytvoření „AI Steva“, prvního britského kandidáta na poslance za umělou inteligenci.

Jak to vlastně funguje?

Pokud máte opravdu zájem o digitálního ducha, musíte se spojit se společností. Ta vám domluví schůzku s tazatelkou umělé inteligence jménem Sarah, která s vámi provede pět 45minutových rozhovorů - bude se ptát na vaše dětství, rodinu, kariéru, milostný život a další důležité věci.

Jakmile jsou sezení hotová, rozhovory se přepíšou a umělá inteligence by měla vytvořit váš jedinečný digitální model. Nejedná se pouze o nahrávku, ale o digitální klon vašeho hlasu, příběhů a celé osobnosti – tzv. ozvěnu umělé inteligence.

AI dovede pomocí klonu hlasu překonat bezpečnostní kontroly v bance

AI

Možná až příliš morbidní koncept

Není to samozřejmě poprvé, co se technologie snaží nabídnout digitální posmrtný život. Podobné myšlenky zkoumají i jiné společnosti a nástroje umělé inteligence.

Za všechny jmenujme například Eternos a Project Lazarus, kde modely zesnulých blízkých s umělou inteligencí mohou také odpovídat na otázky a sdílet vzpomínky.

Služba Life’s Echo by je však napodobováním hlasu a hloubkou rozhovorů měla překonávat.

Přestože má společnost zajímavou myšlenku a mnoha lidem by mohla pomoct s truchlením, vaše virtuální já bude navždy v rámci cloudu a vy ho už nebudete moct smazat.

Pokud se vám však tato myšlenka zamlouvá, můžete pomocí stejných nástrojů a rozhovorů s AI vytvořit personalizovanou autobiografii na svůj pohřeb, nahrát vlastní smuteční řeč nebo napsat scénář pro člověka, který obřad vede.

Nová zbraň policistů. AI kamery zachytí řidiče s telefonem i bez zapnutého pásu

AI

Výběr článků

Načítám