Článek
Umělá inteligence může být dobrým pomocníkem, a ještě lepším pánem. Ačkoliv někteří lidé jsou proti jejímu používání, AI se postupně vkrádá do hudby, videoher, televize nebo filmů, včetně těch oscarových.
Právě Hollywood si s novou AI technologií začal více pohrávat už minulý rok. V úspěšných snímcích Emilia Pérez a Brutalista tvůrci použili umělou inteligenci ke změně několika hlasů. Herci Adrienovi Brodymu, který si zahrál hlavní roli Lászla Tótha a jenž za svůj výkon získal Oscara, například pomocí AI doladili jeho maďarský přízvuk.
Podle webu BBC byla umělá inteligence použita dokonce i v rámci stárnutí herců, jako je Tom Hanks nebo Harrison Ford.
Speciální AI nástroje zaměřené na filmovou branži
Technologie umělé inteligence tedy začíná být úplně všude a filmová studia toho chtějí využít.
Například režiséři Marvelu Joe a Anthony Russoovi řekli deníku Wall Street Journal na filmovém festivalu umělé inteligence v americkém Los Angeles, že plánují investovat 400 milionů dolarů (9,23 miliardy Kč) do vytvoření speciálních nástrojů umělé inteligence pro filmaře.

Ukázka z filmu Emilia Pérez
Již nyní se několik technologických firem specializuje na tyto typy AI nástrojů zaměřených na filmovou branži. Jednou z nich je i společnost Moonvalley, která vytvořila generativní video model se jménem Marey.
„Umělá inteligence v Hollywoodu je nevyhnutelná. Marey jsme vytvořili, aby lidem pomáhala, a ne jim škodila,“ řekl Bryn Mooser, filmař a spoluzakladatel společnosti Moonvalley na festivalu umělé inteligence.

Umělá inteligence firmy Moonvalley
Společnost ale na rozdíl od některých technologických gigantů za filmaři odsouhlasené záběry, které pak pomocí AI upraví, zaplatila.
„Náš produkt je čistý, protože se za obsah platí. Všichni jsme tvrdě bojovali za zákony o autorských právech a nikdo nechce, aby jeho dílo bylo ukradeno a někdo jiný na něm vydělal,“ dodal Mooser.
Podle něj a jeho partnera Naeema Talukdara naopak umělá inteligence může změnit Hollywood a umožní filmařům vytvářet velkofilmy s mnohem nižším rozpočtem.
„Tato technologie je naprosto bezvýznamná bez umělce v jejím středu. AI musí být nakonec podřízena umělci,“ vysvětlil Talukdar.
AI jako budoucnost, nebo konec kinematografie?
Dopady, jakým způsobem umělá inteligence změní budoucnost zábavního průmyslu, dle BBC však zůstávají nejasné. Generativní umělá inteligence totiž umožňuje počítačům učit se a řešit problémy způsobem, který může ve výsledku vypadat jako lidský, ale mnohem rychleji.
Navíc umělá inteligence může nahradit velké množství pracovních pozic, protože například už nyní se ve filmech využívá AI ke generování scénářů, animací, lokací, hlasů a lidských herců.
„Umělá inteligence umožní filmařům vytvářet úžasné umění, pokud se budou držet určitých pravidel. Tvůrcům by mohla pomoct vytvořit kulisy a světy, k nimž by se jinak nemohli snadno dostat nebo by je nedokázali vymyslet. Navíc by bylo vše mnohem rychlejší,“ uzavřel Mooser.