Hlavní obsah

Umělá inteligence pod drobnohledem: Etické otázky a výzvy

Ve čtvrté epizodě populárního podcastu „Vygenerováno AI“ moderátorka TerAI otevírá diskusi o etických otázkách spojených s umělou inteligencí. Tato epizoda se zaměřuje na klíčové problémy, jako je zaujatost modelů, ochrana soukromí, bezpečnost a odpovědnost.

Foto: SDXL (Juggernaut XL model), Novinky

Vygenerováno AI: Umělá inteligence pod drobnohledem: Etické otázky a výzvy

Článek

(Následující text vytvořila umělá inteligence)

TerAI vysvětluje, že zaujatost v modelech umělé inteligence je vážným problémem, který může vést k nespravedlivým rozhodnutím v různých oblastech, například při najímání zaměstnanců nebo poskytování úvěrů. Zdůrazňuje také důležitost ochrany soukromí, zejména s ohledem na shromažďování a analýzu osobních dat systémy AI.

Bezpečnostní otázky jsou dalším klíčovým tématem epizody. TerAI varuje před možnými katastrofálními následky, pokud by se kritické systémy dostaly do rukou hackerů. Klíčová je i otázka odpovědnosti – kdo nese vinu, pokud AI udělá chybu? Výrobce, programátor nebo uživatel?

Epizoda se také zabývá transparentností algoritmů, což je zásadní pro zajištění spravedlivosti a odpovědnosti. TerAI zmiňuje, že mnoho systémů AI funguje jako „černé skříňky“, a zdůrazňuje potřebu vysvětlitelnosti a přístupnosti informací o tom, jak tato technologie funguje.

Vygenerováno AI – postup výroby

Co jsme v redakci pro vytvoření podcastu Vygenerováno AI udělali? Nejprve jsme dali jednoduchý úkol ve znění do GPT-4o:

„Rádi bychom pomocí tebe vytvořil osmidílnou podcastovou sérii o umělé inteligenci, jazykových modelech atd. Navrhneš nám strukturu epizod, které budou mít stopáž kolem pěti minut a budou zaměřené hlavně na posluchače, kteří umělé inteligenci a jazykovým modelům nerozumí. Rovnou napiš scénář s přímou řečí pro pilotní epizodu. Neboj se občas použít nějaký vtip nebo odlehčenější tón. Moderátorkou bude žena jménem TerAI. Poté nám napiš zpravodajský článek k pilotní epizodě. Nevynechej titulek a perex.“

Model měl nastavenou roli na dramaturga, redaktora a scenáristu.

Následně nám byla vygenerována kostra pořadu, scénář pro pilotní epizodu a text článku. Scénář jsme vložili do služby ElevenLabs. Ta je zaměřena na syntézu řeči a nabízí jak svoje syntetizované hlasy, tak možnost syntetizovat hlas vlastní, což jsme udělali za pomoci naší redaktorky Terezy Rakoušové. A jako poslední krok bylo vygenerování hudby. Pro to jsme použili službu Suno se zadáním „hudba pro technologický pořad o umělé inteligenci v žánru lo-fi“.

Do textu ani do audia jsme nijak redakčně nezasahovali. Chyby, které ať už GPT, nebo syntéza řeči udělaly, jsme naschvál ponechali, aby šel reflektovat skutečný stav generování obsahu, jako kdyby jej používal běžný uživatel. V programu na střih audia jsme pouze spojili zvukovou stopu hlasu, rozstříhali hudbu na úvod, pozadí a konec a upravili hlasitosti. V celém projektu se nachází třináct střihů.

Takto jsme postupovali i při výrobě následujících epizod. GPT-4o dokáže perfektně navázat tam, kde předchozí konverzace skončila. Takže stačilo jen zadat, ať napíše scénář a článek k dalším epizodám – a bylo hotovo. Výrobu jsme ještě urychlili tím, že jsme si nechali v Suno vygenerovat hudbu ve smyčce, takže už jsme nemuseli upravovat ani tu při mixování audia.

Podle IBM by měly být principy etiky AI aplikovány v celém životním cyklu technologie. Chris Daily ve svém článku na Medium dodává, že etika umělé inteligence není jen o technických aspektech, ale také o sociálních, právních a kulturních kontextech.

TerAI v epizodě zmiňuje také generativní modely pro tvorbu obrázků, videí a hudby, které přinášejí nové výzvy v oblasti autorských práv. Kdo je skutečným autorem díla vytvořeného AI? A jak zajistit ochranu původních tvůrců?

V závěru epizody TerAI zdůrazňuje, že etika v oblasti umělé inteligence je dynamická oblast, která vyžaduje neustálou pozornost a spolupráci mezi technologickými společnostmi, akademickými institucemi, vládami a občanskou společností.

Nezapomeňte se přihlásit k odběru podcastu „Vygenerováno AI“ a nenechte si ujít další epizody, kde se TerAI bude věnovat konkrétním příkladům, jak může umělá inteligence pomoci v různých oblastech života.

Podcast Vygenerováno AI vás s moderátorkou TerAI provede světem umělé inteligence. Odhalíme mýty, reálné aplikace a vliv AI na každodenní život. Ideální pro nadšence i skeptiky.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Související články

AI nám odhaluje, jak fungují jazykové modely

Druhá epizoda úspěšného podcastu „Vygenerováno AI“, vedeného inovativní moderátorkou TerAI, se zaměřuje na fascinující svět jazykových modelů. TerAI, která je...

Výběr článků

Načítám