Článek
Apple Intelligence je k dispozici uživatelům iPhonu, iPadu a Macu, a to konkrétně jako součást bezplatné aktualizace iOS 18.1, iPadOS 18.1 a macOS Sequoia 15.1.
Apple Intelligence je k dispozici na iPhonu 16, iPhonu 16 Plus, iPhonu 16 Pro, iPhonu 16 Pro Max, iPhonu 15 Pro, iPhonu 15 Pro Max, iPadu s čipem A17 Pro nebo M1 nebo novějším a Macu s čipem M1 nebo novějším.
Ujede Evropě kvůli regulacím vlak? Technologičtí giganti odložili start AI
Obavy z DMA
Evropané zatím mají k novinkám značně omezený přístup, respektive mohou Apple Intelligence využívat s macOS Sequoia 15.1. Platí to ale jen v případě, že jako systémový jazyk máte nastavenou americkou angličtinu. Pokud platformu od Applu používáte v češtině, můžete si nechat zajít chuť, AI využívat nemůžete.
Ostatní zařízení se dočkají až v příštím roce. „V dubnu se začnou pro uživatele iPhonů a iPadů v EU zavádět funkce Apple Intelligence,“ přislíbili zástupci amerického technologického gigantu.
Zdůraznili nicméně, že všechny vychytávky jako v zahraničí k dispozici nebudou. „V EU bude k dispozici mnoho základních funkcí Apple Intelligence včetně nástrojů pro psaní, Genmoji, přepracované Siri s bohatším jazykovým porozuměním, integrace ChatGPT a dalších,“ doplnili zástupci Applu v oficiálním prohlášení.
Proč americký technologický gigant s příchodem AI do Evropy tolik otálí? To vysvětlili zástupci společnosti již dříve. „Konkrétně se obáváme, že požadavky na interoperabilitu stanovené nařízením DMA by nás mohly donutit ohrozit integritu našich produktů způsobem, který by ohrozil soukromí a bezpečnost dat uživatelů,“ stojí v červnovém prohlášení společnosti Apple.
Zástupci amerického technologického gigantu nicméně zdůraznili, že jsou odhodláni spolupracovat s Evropskou komisí (EK) „ve snaze najít řešení, které by umožnilo nové funkce zpřístupnit zákazníkům v EU, aniž by byla ohrožena jejich bezpečnost“.
Co je DSA a DMA?
V roce 2023 začaly platit dva nové zákony, které jsou označovány jako bič na internetové giganty. Jde jmenovitě o akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA).
Zatímco cílem DSA je zajistit transparentnost, bezpečnost uživatelů a odpovědnost pro on-line platformy, DMA je zákon o hospodářské soutěži určující jasná pravidla, podle kterých mohou velké on-line platformy fungovat.
Oba právní předpisy pochopitelně budou mít značný dopad na podnikání v celé Evropě a pravděpodobně i ve světě, neboť stanoví nové standardy pro digitální spotřebitelské podnikání.
Umělá inteligence od Applu
Společnost Apple představila zkraje června v americkém Cupertinu vlastní umělou inteligenci zvanou Apple Intelligence, kterou integruje do celého svého ekosystému. Tedy nejen do chytrých telefonů iPhone, ale také do počítačových tabletů iPad a počítačů Mac.
Apple Intelligence porozumí na těchto zařízeních textu i obrázkům. Dovede tedy poznat například na snímku vaše dítě, aby urychlila vyhledávání konkrétních osob.
Pomocí AI bude možné také editovat fotografie, například z nich nechat automaticky zmizet nežádoucí objekty v pozadí.
Obrázky bude možné také automaticky generovat na základě textového zadání. Pokud tedy budete chtít vytvořit snímek rozkvetlé zahrady, postačí to napsat, načež systém od amerického technologického gigantu vytvoří realistický snímek – přesně podle zadání.
Novinka má být také schopna pomoci uživatelům s psaním textu. Platí to přitom nejen o e-mailech, ale o jakýchkoliv dokumentech. Z pár poznámek budete tedy moci nechat AI naformulovat text speciálně pro šéfa nebo kolegu, ale klidně i zamilovaný dopis pro svou lásku.
Systém umělé inteligence se přitom bude od uživatele učit. Například na iPhonu bude schopen rozpoznat, jaké notifikace jsou pro vás důležité – a těm následně přidá vyšší prioritu.
Znalost preferencí uživatele AI využije například i k tomu, aby mu doporučila co nejvhodnější restauraci, kterou by mohl navštívit.
Apple Intelligence by měla být dostupná v průběhu letošního podzimu, kdy vyjdou nové operační systémy prakticky pro všechna zařízení s logem nakousnutého jablka. Jak je z řádků výše patrné, Evropy se to ale netýká.
Partnerství s ChatGPT
Vedle toho se americký technologický gigant rozhodl navázat spolupráci s firmou OpenAI, která je úzce propojena s americkým Microsoftem. Majitelé jablečných zařízení tak budou moci využívat zdarma nejnovější chatbot ChatGPT 4o, který bude integrován přímo do jednotlivých funkcí operačního systému.
Apple nicméně na tiskové konferenci zdůraznil, že bezpečnost uživatelských dat je pro podnik tou největší prioritou. Nejčastěji tak uživatelé budou moci využívat Apple Intelligence, která bude integrována přímo v telefonu, tabletu nebo v počítači.
Teprve ve chvíli, kdy bude potřeba robustnější systém umělé inteligence, přijde na řadu ChatGPT. Uživatelé si přitom budou moci v nastavení svého zařízení vybrat, zda smí OpenAI pracovat s jejich daty – například s historií vyhledávání –, nebo nikoliv.