Článek
Londýnská právní poradna Westway Trust pomáhá klientům v jedné z nejchudších čtvrtí Anglie řešit řadu komplikovaných sporů – od odvolání proti dávkám až po spory s majiteli bytů.
Obrátit se na právní poradce a soud ale může být podle serveru BBC velmi nákladné. Právní poradci například musí zkoumat, zda klientovi stojí za to bojovat. Posouzení nároku na dávky může mít až 60 stran, což zabere hodiny pečlivé přípravy a stojí to dost peněz.
Proto se společnost Westway rozhodla nově využít umělou inteligenci, která umožňuje rychlejší, a hlavně levnější pomoc.
Umělá inteligence vás udrží naživu i po smrti
„AI dokáže projít tyto druhy dokumentů, zjistit klíčová fakta a právní otázky doslova za pár minut. Tyto informace mohou rozhodnout o osudu případu,“ řekl právní poradce Westway Trust Adam Samji.
„Ušetří nám to hodiny práce, které bychom tomu museli normálně věnovat. Díky AI můžeme efektivněji využít náš čas, lépe pracovat jako dobrovolní právní zástupci a rychleji poskytovat služby našim klientům,“ dodává poradce.
AI jako revoluce v justici?
Dle webu BBC se jedná o revoluci. Umělá inteligence začíná vyplňovat to, co mnozí považují za mezeru ve spravedlnosti.
Ačkoliv existuje právní pomoc pro absolutně nejchudší vrstvy společnosti, je podmíněna majetkovými poměry a je velmi omezená. Mnozí lidé tak svůj právní boj vzdávají, protože podle nich ani nemají šanci. A právě v tom by mohla pomoct umělá inteligence.
„Když mají lidé nároky, které nemohou vyřešit, vytváří to pro naši společnost obrovské ekonomické ztráty,“ poznamenal Sir Geoffrey Vos, stojící v čele civilní justice v Anglii a Walesu.
„Lidé se bojí, že jejich problémy není možné vyřešit a že to je drahé. My v justici ale skutečně chceme najít způsob, jak můžeme problémy lidí řešit rychleji a s nižšími náklady. Umělá inteligence by mohla být časem jedním z těchto nástrojů,“ dodává Vos.