Článek
Nového avatara televizní stanice vyvinula v inovačním centru ESPN Edge s cílem podpořit zapojení a vzdělávání fanoušků v oblasti sportovní analytiky související s vysokoškolským fotbalem.
ESPN svůj projekt představila na konferenci Edge v New Yorku koncem minulého týdne. Podle webu Mashable se stanice zatím nezavázala k žádnému časovému plánu, kdy avatara s umělou inteligencí plně integruje do svého vysílání. Má se ale především jednat o doplněk analytiků sítě. Navíc by měl avatar prezentovat některé složitější statistiky a analýzy.
„Cílem FACTS je otestovat inovace na trhu a vytvořit prostor pro analytické údaje ESPN, které budou přístupné fanouškům v poutavém a zábavním segmentu. Především bude doplňovat naše novináře ve vysílání a také poskytovat informace navíc,“ uvedl koordinující producent SEC Network/ESPN Baron Miller.
Lidé dávají přednost poezii napsané umělou inteligencí, zjistil výzkum
Nahrazení novinářů AI se neplánuje
Avatar je postaven na platformě Nvidia Omniverse s využitím jejich mikro služeb ACE. Dále staví na službě Azure OpenAI, která se stará o zpracování jazyka, a s platformou ElevenLabs zabývající se zvukem a možností převodu textu na řeč.
Dle webu TechRadar stanice ESPN už v minulosti použila umělou inteligenci k vytváření rekapitulací sportovních zápasů. Ty se ale staly terčem kritiky kvůli častým chybám. Například když zcela zapomněly zmínit legendu USWNT Alex Morgan v posledním zápase její profesní kariéry a místo toho se zaměřily na celkový výsledek a góly.
Televizní stanice však neplánuje nahradit své novináře AI avatarem. Naopak by rekapitulace generované umělou inteligencí mohly dát možnost lidským autorům psát o zajímavějších tématech.
ESPN se vždy snažila kombinovat lidské schopnosti s novými technologiemi v rámci svého poslání sloužit sportovním fanouškům.
SEC Nation je velmi populární sportovní pořad, který televize vysílá každou sobotu od 10 do 12 hodin východního času během sezony univerzitního fotbalu. Dvouhodinová předzápasová show má několik zavedených týdenních segmentů, včetně Y’all, Reese’s Picks a dalších.
„Tyto automatické rekapitulace umožní zaměstnancům ESPN soustředit se na publicistiku, analýzy a zpravodajství. ESPN se vždy snažila kombinovat lidské schopnosti s novými technologiemi v rámci svého poslání sloužit sportovním fanouškům,“ říká Miller.
Jak už bylo zmíněno výše, stanice zatím neoznámila úplnou integraci FACTS avatara do vysílání. Jinými slovy, zatím nevíme, kdy se objeví na televizních obrazovkách a jestli vůbec. Fanoušci ale čekají, že vzhledem k rychlému tempu zavádění AI napříč nejen mediálním světem to nebude trvat dlouho.
Ve hře je 300 milionů míst po celém světě
Podle nedávné zprávy americké investiční banky Goldman Sachs by umělá inteligence mohla nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě.
To by podle amerického futuristy a autora knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything (Vláda robotů: Jak umělá inteligence všechno změní) Martina Forda mohlo mít hrozivé následky.
„Nejde jen o to, že by se to stalo jednotlivcům. Mohlo by to být docela systémové. Mohlo by se to stát mnoha lidem, potenciálně zcela náhle, potenciálně všem najednou. A to má důsledky nejen pro tyto jednotlivce, ale pro celou ekonomiku,“ prohlásil Ford.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.
Mathias Döpfner, generální ředitel německé mediální skupiny Axel Springer, již dříve uvedl, že systémy jako ChatGPT by mohly nahradit kupříkladu novináře.
„ChatGPT například umožňuje lidem s průměrným písemným projevem vytvářet eseje a články. Novináři tak budou čelit větší konkurenci,“ uvedl pro BBC ekonom Carl Benedikt Frey působící na Oxfordské univerzitě.
Některé obory se bát nemusí vůbec
Také někteří umělci a programátoři vyjadřují obavy o své pracovní vyhlídky v souvislosti s umělou inteligencí. Nicméně umělá inteligence může rovněž vytvářet nové příležitosti a pracovní pozice v oblastech, kde je potřeba zvýšit produktivitu a efektivitu.
Zpráva Goldman Sachs zdůrazňuje, že využití umělé inteligence se v různých oblastech liší a v administrativě lze zautomatizovat více pracovních úkolů než v jiných odvětvích, například ve stavebnictví.
Naštěstí jsou zde i dobré zprávy. Odborníci upozorňují, že jsou stále věci, které umělá inteligence nezvládá. Jde především o úkoly, jež vyžadují ryze lidské vlastnosti, jako je například emoční inteligence či kreativní myšlení. Změna oboru směrem k profesím, které tyto vlastnosti využívají, by tak mohla zmírnit šance, že dotyčného nahradí umělá inteligence.
Podle Forda existují tři kategorie, jež budou v dohledné budoucnosti od změn relativně izolované:
Tři kategorie profesí, které zatím umělá inteligence neohrožuje
- Kreativní pozice: neděláte šablonovitou práci, nepřeskupujete věci, ale skutečně přicházíte s novými nápady a vytváříte něco nového.
- Řemeslné profese: elektrikáři, instalatéři, svářeči apod.
- Mezilidské vztahy: práce, které závisejí na „sofistikovaných mezilidských vztazích“. Řeč je o obchodních konzultantech, zdravotních sestrách či investigativních novinářích.