Článek
Návštěvníci Říma, ale také uživatelé z celého světa, mají zcela unikátní příležitost zažít baziliku svatého Petra novým způsobem v rámci pohlcující online i fyzické expozice. Ambiciózní výstava nazvaná „Digitální dvojče“ bude také od ledna k dispozici na Minecraft Education.
Projekt je výsledkem spolupráce mezi Vatikánem, Iconem (startup specializující se na digitalizaci památek kulturního dědictví) a Microsoftem. Uživatelé budou mít přístup ke dvěma typům exponátů baziliky s umělou inteligencí a interaktivní webové stránce.
„Když se zamyslíte nad partnerstvím, myslím, že je stejně výjimečné jako samotný projekt: nejstarší organizace na světě, která se spojuje s nejnovější technologií, jakou jsme kdy viděli,“ říká místopředseda a prezident společnosti Microsoft Brad Smith.
AI obojek umožňuje psům a kočkám mluvit
„Prostřednictvím dat a technologie umělé inteligence budou mít návštěvníci možnost vidět tuto baziliku tak, jak ji ještě žádná generace neviděla,“ dodává Smith.
Replika sv. Petra a obrázky vytvořené umělou inteligencí budou součástí výstavy s názvem Petros Eni (Petr je tady). Dle tvůrců bude stálá expozice příběhem ve třech kapitolách. První podrobně popisuje život a smrt apoštola Petra. Druhá by se měla ponořit do historie italské vrcholně renesanční baziliky dokončené v roce 1615. Třetí představuje objevy a obrázky zpřístupněné pomocí umělé inteligence.
Navíc je expozice také oslavou jubilea Svatého roku 2025, který se vždy slaví jednou za 25 let. Vatikán očekává, že návštěvnost v příštím roce překročí 30 milionů. 3D replika sv. Petra je jednou z mnoha instalací a děl, které Vatikán na akci připravuje.
400 tisíc digitálních fotografií
3D repliku baziliky sv. Petra vytvořila francouzská společnost Icon pomocí 400 tisíc detailních fotografií s vysokým rozlišením pořízených drony, kamerami a lasery během tří týdnů. Všechna data autoři postupně zálohovali do Azure Cloudu společnosti Microsoft.
Tvůrci pak vytvořili maximálně přesný 3D model neboli digitální dvojče baziliky. Technologie AI pomocí nejmodernějších procesů a speciálního algoritmu naskenovala všechny obrázky a vytvořila věrnou kopii baziliky.
„Je to snaha dekódovat propojení historie, umění a spirituality, které činí naši baziliku jedinečnou. Opravdu doufám, že tento projekt dokáže více zpřístupnit kulturní dědictví,“ popisuje arcikněz baziliky Mauro Gambetti.
Kromě 3D tour a expozic umožňuje nová digitální platforma vytvořená pro účely projektu rezervaci přesného času vstupu do baziliky. To je veliká novinka pro jednu z nejnavštěvovanějších památek světa a ulehčením pro čekající turisty.
Podle webu TechRadar je tato spolupráce jen letmým pohledem na to, co by mohla budoucnost přinést cestovnímu ruchu. Stejný proces by tak mohl být replikován pro jakýkoliv významný orientační bod. Tím by dostalo více lidí možnost navštívit dané místo, i když jenom virtuálně.
Bazilika sv. Petra ve Vatikánu
Bazilika svatého Petra je hlavní ze čtyř římských papežských (od roku 2008 patriarchálních) a velkých bazilik na světě. Svatopetrský dóm je starý více než 400 let a jeho dokončení trvalo více než 100 let.
Na kostele, který je známý především svou úchvatnou renesanční a barokní architekturou, se podíleli architekti jako Michelangelo a Bernini.