Článek
Vlastník sítě uvedl, že stážistu propustil kvůli tomu, že „zlomyslně zasahoval“ do trénování jednoho z modelů AI. ByteDance má na trhu model generativní AI nazvaný Doubao, který je v Číně nejpopulárnějším chatbotem a který je podobný chatovacímu programu ChatGPT od americké společnosti OpenAI.
„Ten jedinec byl stážistou v týmu pro (reklamní) technologie a nemá žádné zkušenosti s AI Lab,“ uvedla podle serveru BBC společnost ByteDance. „Profil té osoby na sociálních sítích a rovněž zprávy v médiích obsahují nepřesnosti,“ dodala. Informace o propuštění stážisty či stážistky se o víkendu začaly šířit sociálními médii. Obchodní on-line aktivity podniku včetně jeho velkých jazykových modelů umělé inteligence tato událost neovlivnila, dodává ByteDance.
Nedostatek lidí řeší v Japonsku umělá inteligence
Vlastník TikToku rovněž popřel zprávy, že incident způsobil škodu za více než deset milionů dolarů (přes 230 milionů Kč), a to narušením tréninkového systému AI složeného z tisíců výkonných grafických procesorových jednotek (GPU). Kromě toho, že firma tuto osobu v srpnu propustila, informovala o incidentu univerzitu, kde dotyčná osoba studovala, a rovněž orgány regulující toto odvětví.
ByteDance provozuje některé z nejpopulárnějších aplikací sociálních médií na světě včetně sítě TikTok a jejího čínského ekvivalentu Douyin. Obecně je považován za lídra, pokud jde o vývoj algoritmů, protože jeho aplikace jsou pro uživatele atraktivní. Stejně jako mnoho jeho protějšků v Číně i ve světě ByteDance masivně investuje do umělé inteligence. Technologii využívá u svého chatbota Doubao a mnoha dalších aplikací včetně nástroje pro převod textu na video s názvem Jimeng.