Článek
Technologický startup Spines už letos několik titulů vydal. Dle webu The Guardian však v příštím roce plánuje za pomoci umělé inteligence vydat přes 8 tisíc knih, včetně korektur, výroby, vydávání a distribuce knih. Autoři si nechají 100 procent svého honoráře a také svá autorská práva.
Jediné, co musí potenciální autor udělat, je podle webu AVClub zaplatit pouhých 5000 dolarů (118 500 Kč) za „privilegium být vydán“ společností Spines. Spisovatelé a vydavatelé ale s těmito kroky nesouhlasí.
Lidé dávají přednost poezii napsané umělou inteligencí, zjistil výzkum
„Tito hlupáci se nestarají o psaní ani o knihy. Spines nařizuje nadějným autorům, aby zautomatizovali proces vydávání knihy s co nejmenší pozorností, péčí nebo řemeslem,“ okomentovalo vydávání knih pomocí AI nezávislé nakladatelství Canongate ve svém příspěvku na Bluesky.
„Nejsou to lidé, kteří se zajímají o knihy, čtení nebo cokoli, co s nimi vzdáleně souvisí. Jsou to oportunisté a kapitalisté,“ uvedla autorka Suyi Davies Okungbowa ve svém příspěvku.
Problémem je právě umělá inteligence
Vydavatelé a autoři si také myslí, že se společnost jen snaží urychlit vydávání způsobem, který nebude dobře fungovat. Umělá inteligence by totiž měla podle startupu zkrátit dobu výroby z osmi měsíců na pouhé tři týdny.
Navíc i přesto, jak moc rychle se umělá inteligence vyvíjí, pořád nejsou AI nástroje lepší než korektoři a samotní autoři knih. To může v rámci vydávání knih naopak způsobit problémy.
„Naše společnost není nakladatelství ani marnivý vydavatel. My jsme vydavatelská platforma. Naším cílem je pouze urychlit všechny procesy vydávání a posílit postavení autorů,“ okomentoval vlnu nesouhlasu spoluzakladatel startupu Jehuda Niv pro The Guardian.
AI dovede pomocí klonu hlasu překonat bezpečnostní kontroly v bance
„Nejsme tu pro to, abychom nahradili lidskou kreativitu. Zaměřujeme se na knihy, které píšou lidé hledající nejefektivnější a nejmodernější způsob, jak svůj rukopis vydat a distribuovat po celém světě,“ dodává Niv. Podle něj Spines tuto službu nabízí autorům, kteří se nesnaží psaním knih živit. Naopak je pro lidi, kteří mají psaní jako koníček a chtějí po sobě zanechat odkaz.
Trénink AI pomocí knižních titulů
K vydávání knih pomocí AI se připojuje i Microsoft, který před pár týdny oznámil spuštění knižního imprintu. Jeho cílem je také tisknout knihy rychleji než tradiční nakladatelé. Navíc se vydavatelství HarperCollins dohodlo právě se společností Microsoft, že se svolením autorů budou některé tituly použity k trénování modelů umělé inteligence.
„I přes všechny možné benefity bychom chtěli autory varovat, aby si to velmi dobře rozmysleli, než se zavážou k jakékoliv smlouvě o autorském příspěvku zahrnující platbu za zveřejnění svého díla,“ uvedla výkonná ředitelka britské odborové organizace Society of Authors Anna Ganleyová.
„Podle nás je velmi nepravděpodobné, že by autor dosáhl uspokojivého výsledku a že by umělá inteligence byla jeho nejlepší cesta k publikaci. A to i v případě existujících záruk, že daný systém AI nevyvinuli s použitím nezákonně vyřazeného obsahu chráněného autorskými právy,“ dodala.