Článek
„Používáme software firmy Gleamer, který nám pomáhá s odečítáním snímků u plic a skeletu. Systém dále hodnotí kostní věk a provádí měření skeletu pro potřeby ortopedů, jako je měření objemů, úhlů a dalších hodnot,“ vysvětluje Václav Markvart, primář radiodiagnostického oddělení.
Pacienti nemusí mít žádné obavy. Umělá inteligence v radiologii nenahrazuje lékaře, ale poskytuje jim nástroje při jejich rozhodování. Dokáže totiž analyzovat obrovské množství snímků rychleji než člověk.
„Umožňuje nám soustředit se na složitější aspekty péče o pacienty, zatímco algoritmy umělé inteligence mohou pomáhat s rutinními úkoly,“ říká primář Markvart.
Umělá inteligence už uvažuje jako člověk
V praxi to vypadá tak, že systém umělé inteligence je zapracován do programů, v nichž si lékaři prohlížejí snímky pacientů. Snímek v anonymizované podobě pomocí zabezpečeného datového připojení putuje z nemocnice do společnosti, která systém provozuje.
„Umělá inteligence obraz vyhodnotí a predikce zašle zpět do počítače vyšetřujícího lékaře. Snímky jednotlivých pacientů roztřídí podle míry podezření na patologický nález. Výstupem u každého snímku je grafická lokalizace nálezu spolu s určením typu patologie,“ popisuje dále primář.
Urgent i chirurgické ambulance
Zavedení umělé inteligence v pelhřimovské nemocnici usnadní podle lékařů prvotní hodnocení rentgenových snímků především na urgentním příjmu a v chirurgických ambulancích.
Umělá inteligence jako pomocník je ve zdravotnických zařízeních čím dál častější.
„V Nemocnici Jihlava pomáhá s vyhodnocováním mamografu, lékaři ji začali využívat o letních prázdninách,“ uvedla například mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.