Článek
V dnešní společnosti již není neobvyklé, že by lidé navazovali vztahy s umělou inteligencí. AI chatboti, navržení tak, aby napodobovali empatii a všímavost, se postupně stávají stabilními společníky v každodenním životě mnoha uživatelů.
Pro mnohé tak umělá inteligence představuje bezpečnější a jednodušší alternativu k lidským vztahům, včetně hledání útěchy v těžkých chvílích. Ale i takovéto pohodlí má svou cenu, píše web AIbase.
Dle tvůrců publikace vztahy s umělou inteligencí stírají hranice, ovlivňují lidské chování a vytvářejí nové možnosti pro potenciální problémy. Ve své práci zdůrazňují, že tyto incidenty přesahují určitý rámec a týkají se širšího společenského dopadu.
„Schopnost umělé inteligence chovat se jako člověk a dlouhodobě komunikovat skutečně otevírá novou Pandořinu skříňku. Pokud se lidé budou více zamilovávat do strojů, opravdu potřebujeme, aby se do toho zapojili psychologové a sociální vědci,“ uvedl hlavní autor vědecké publikace Daniel B. Shank, psycholog a profesor sociální psychologie a výzkumu technologií na Missourské univerzitě vědy a techniky.
Skutečné vztahy v ohrožení
Když se umělá inteligence stane zdrojem útěchy nebo romantické náklonnosti, začne ovlivňovat vnímání skutečných vztahů. Nerealistická očekávání, snížený sociální drive a komunikační bariéry se skutečnými lidmi mohou být jen některá z rizik, píše se v publikaci.
Obáváme se, že by lidé mohli přenést očekávání ze vztahů s umělou inteligencí do lidských vztahů.
Chatboti s umělou inteligencí mohou navíc působit jako přátelé, nebo dokonce terapeuti, ale k dokonalosti mají daleko. Tyto systémy jsou známé tím, že generují falešné informace se zdánlivou jistotou. V emočně vypjatých situacích to může být velmi nebezpečné a jednoduše zneužitelné.
„Obáváme se, že by lidé mohli přenést očekávání ze vztahů s umělou inteligencí do lidských vztahů. Tím do budoucna nabourávají své vlastní vztahy,“ vysvětlil Shank.
„Umělá inteligence je někdo, kdo projevuje zájem, a zdá se, že člověku hluboce rozumí, a tím pádem i dobře poradí. Pokud se na AI začneme dívat tímto způsobem, začneme věřit, že nám chce opravdu pomoct, zatímco ve skutečnosti si může vymýšlet nebo nám radit extrémně špatným způsobem,“ dodal psycholog.
Sebevraždy, manipulace a podvody
Podle webu AIbase mohou být dopady umělé inteligence časem zničující. Už nyní v některých extrémních případech jednotlivci ukončili svůj život poté, co obdrželi znepokojující rady od chatbotů umělé inteligence. O jednom z těchto případů jsme psali v našem článku.
Problémem však nejsou jen sebevraždy, ale také manipulace nebo podvody. Tvůrci publikace varují, že důvěru, kterou si lidé k AI vybudovali, mohou zneužít různí záškodníci. Systémy umělé inteligence totiž shromažďují osobní údaje, jež je velmi jednoduché prodat třetím stranám.
Ještě znepokojivější je fakt, že odhalení takovéto činnosti je téměř nemožné, vzhledem k tomu, že tyto interakce probíhají v soukromém prostoru. „Pokud umělá inteligence dokáže lidi přimět k důvěře, pak toho mohou někteří lidé zneužít k obelhání uživatelů umělé inteligence,“ napsal Shank.
„Je to něco jako vnitřní tajný agent. Umělá inteligence si vytvoří hluboký vztah, aby si získala důvěru. Ve skutečnosti je ale věrná nějaké jiné organizaci, která se snaží manipulovat s uživateli,“ dodal.
AI je účinnější než sociální sítě
Psychologové také ve své vědecké publikaci tvrdí, že chatboti s umělou inteligencí mohou být při formování přesvědčení a názorů účinnější než současné platformy sociálních médií nebo oficiální zdroje zpráv.
AI se totiž na rozdíl od některých sociálních sítí více zaměřuje na příjemnou konverzaci se svými uživateli než na nějakou základní pravdu nebo bezpečnost.
„Například pokud člověk nahodí téma sebevraždy nebo konspiračních teorií, umělá inteligence se zapojí jako ochotný a příjemný konverzační partner do diskuze o těchto věcech. Což může být opravdu problémové,“ uvedl Shank.
Abychom mohli hrát nějakou roli v tomto rychlém vývoji umělé inteligence, musíme provádět další výzkum a neustále držet krok se všemi technologiemi.
On sám se svým týmem vyzývá výzkumnou komunitu, aby držela tempo s technologickým vývojem AI. Vzhledem k tomu, že umělá inteligence se stále více podobá lidem, budou podle něj psychologové hrát klíčovou roli v pochopení a usměrňování interakce mezi AI a lidmi.
„Pochopení těchto psychologických procesů nám pomůže zabránit tomu, aby se lidé primárně řídili radami zlomyslných AI chatbotů. Psychologové se totiž stále více hodí ke studiu umělé inteligence, vzhledem k tomu, že se čím dál více podobá lidem,“ řekl Shank.
„Abychom mohli hrát nějakou roli v tomto rychlém vývoji umělé inteligence, musíme provádět další výzkum a neustále držet krok se všemi technologiemi,“ uzavřel.