Článek
Nová technologie staví na třech klíčových funkcích, které by měly přispět ke zvýšení bezpečnosti chytrých telefonů.
První z nich využívá AI k detekování „obvyklého pohybu spojeného s krádeží“. V okamžiku, kdy systém rozpozná podezřelé chování, dojde k automatickému uzamčení telefonu.
Andreed neoslabuje, terorizuje mobily s Androidem
I bez internetu
Druhá funkce pak umožní majitelům uzamknout své mobilní zařízení na dálku z jiného přístroje, což poskytuje další vrstvu ochrany. V praxi se tedy lidé budou moci připojit například prostřednictvím počítače na dálku ke svému telefonu a uzamknout ho, potřeba k tomu bude pouze správně spárovaný účet v Androidu.
Vyzrát na systém ochrany nebudou moci zloději ani v případě, kdy u přístroje omezí přístup k internetu – například pomocí rušičky. Třetí funkce totiž automaticky zablokuje smartphone, pokud zůstane po delší dobu bez připojení k internetu.
Testování těchto funkcí začne v Brazílii již v červenci. Tuto zemi si Google nevybral náhodou. Krádeže telefonů jsou totiž právě zde značným problémem. V této latinskoamerické zemi, která má přibližně 215 milionů obyvatel, byl v roce 2022 ukraden téměř jeden milion telefonů.
Pokud budou testy v Brazílii úspěšné, bude novinku Google rozšiřovat i do dalších koutů světa. Zástupci americké společnosti podotkli, že zavádění těchto bezpečnostních opatření v dalších zemích bude postupné.
Kdy by mohla být nová funkcionalita dostupná i pro tuzemské uživatele, zatím není jasné.
Brazilský boj
Boj proti krádežím telefonů se stal prioritou jak pro technologické firmy, tak pro místní úřady. Brazilská vláda kvůli tomu koncem minulého roku spustila aplikaci s názvem Celular Seguro.
Tento program umožňuje uživatelům nahlásit krádež telefonu a zablokovat jej pomocí jiného zařízení patřícího ověřené osobě. Podle brazilského ministerstva vnitra se do aplikace do konce května zaregistrovaly zhruba dva miliony osob a zablokováno bylo kolem 50 000 telefonů.