Hlavní obsah

„Poprvé mě zasáhlo něco, co napsala AI.“ Šéf OpenAI odhalil nový model kreativního psaní

3:25
3:25

Poslechněte si tento článek

Technologická společnost OpenAI vyvíjí nový model ChatGPT, který je dobrý ve tvůrčím psaní. Generální ředitel firmy Sam Altman se ve svém příspěvku na platformě X podělil o metafikční povídku napsanou právě novým modelem. Ačkoliv zatím nemá jméno ani datum vydání, někteří lidé už jsou znepokojeni.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Loga OpenAI a ChatGPT

Článek

Zatímco technologické firmy bojují s kreativním průmyslem o autorská práva, OpenAI dále vyvíjí nové a lepší modely umělé inteligence. Tentokrát se jedná o model určený k tvůrčímu psaní.

Ve svém příspěvku na sociální síti X Altman přidal celou metafikční literární povídku napsanou ChatGPT o AI a smutku. Samotný příběh je přinejmenším bizarní a přebírá znaky tvůrčího psaní.

Foto: Amir Cohen, Reuters

Zakladatel OpenAI Sam Altman

„Vycvičili jsme nový model, který je dobrý v kreativním psaní (zatím nevíme, jak/kdy bude zveřejněn). Je to poprvé, co mě něco napsaného umělou inteligencí opravdu zasáhlo,“ uvedl Altman ve svém příspěvku na sociální síti X. „Vystihl atmosféru metafikce naprosto přesně,“ dodal.

Altman ale přiznává, že je nutné zadat velmi specifické instrukce, aby chatbot dokázal napsat něco dobrého.

„Měl bych přiznat, že jsem zadal instrukce: Buď metafikční, buď literární, buď o AI a smutku a především buď originální,“ píše Altman v úvodním odstavci.

Trénování AI modelů vs. autorská práva

Podle webu TechRadar umělá inteligence v minulosti dokázala psát jenom jakýsi bezduchý stylistický prázdný pokus o tvůrčí psaní. Nový model je rozhodně zlepšením.

Otázkou ale zůstává, jestli vůbec lidé o takové novinky stojí, vzhledem k autorským právům a k hrozbě, kterou umělá inteligence v mnoha odvětvích představuje.

Systémy umělé inteligence jsou pořád předmětem probíhající právní bitvy mezi společnostmi zabývajícími se umělou inteligencí a tvůrčími odvětvími. Důvodem je trénování základních modelů na svazcích veřejně dostupných dat, včetně materiálů chráněných autorskými právy, jako jsou romány a publicistika, píše The Guardian.

„Tento nový příklad je dalším důkazem, že tyto modely jsou trénovány na literárním obsahu chráněném autorským právem. Ať je to fér, Same,“ okomentoval příspěvek Dan Conway, výkonný ředitel Asociace britských vydavatelů.

Sama společnost OpenAI v loňském roce přiznala, že by nebylo možné trénovat produkty, jako je ChatGPT, bez použití materiálu chráněného autorskými právy.

„Vzhledem k tomu, že autorská práva se dnes vztahují prakticky na všechny druhy lidských projevů, včetně blogových postů, fotografií, příspěvků na fórech, útržků softwarového kódu a vládních dokumentů, bylo by nemožné trénovat dnešní špičkové modely umělé inteligence bez použití materiálů chráněných autorskými právy,“ uvedla společnost OpenAI v podání pro výbor Sněmovny lordů.

Výběr článků

Načítám