Článek
Podle zdroje identifikovala OpenAI použití techniky zvané „destilace“. Ta umožňuje menším modelům dosáhnout podobných výsledků jako větší modely při výrazně nižších nákladech. Tato praxe je v odvětví běžná pro interní účely, avšak OpenAI podle listu FT považuje její použití DeepSeekem pro vytvoření vlastního veřejného modelu za porušení podmínek užívání služby. Ty explicitně zakazují vývoj konkurenčních modelů na základě jejich výstupů.
Microsoft, který s OpenAI spolupracuje a patří mezi její největší investory, už loni prošetřoval účty spojené s DeepSeekem a zablokoval jim přístup k vývojářskému rozhraní OpenAI.
V oficiálním prohlášení se OpenAI vyjádřila v obecné rovině, aniž by jmenovala DeepSeek, že podniká kroky „k ochraně duševního vlastnictví, včetně pečlivého procesu rozhodování o tom, které schopnosti budou zahrnuty do zveřejněných modelů“ s tím, že chce spolupracovat s americkou vládou na ochraně modelů AI před pokusy konkurence zmocnit se americké technologie.
Co je to DeepSeek, kdo za ním stojí a proč se v USA mají na pozoru
Krádež duševního vlastnictví
Pověřenec administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pro AI a kryptoměny na televizní stanici Fox News hovořil o možné krádeži duševního vlastnictví. „Existují podstatné důkazy, že DeepSeek extrahoval znalosti z modelů OpenAI pomocí destilace, a nemyslím si, že by z toho OpenAI měla radost,“ dodal.
Podle některých expertů jde nicméně o běžnou praxi mezi akademiky i startupy. „To znamená, že zdarma dostanete krok vyžadující lidskou zpětnou vazbu. Nepřekvapilo by mě, kdyby DeepSeek udělal totéž. Pokud ano, zastavit tuto praxi by mohlo být obtížné,“ řekl webu doktorand v oboru AI na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ritwik Gupta.
Chatbot R1 společnosti DeepSeek byl údajně vyvinut za mnohem nižší náklady než konkurenční americké systémy, což vyvolalo pochybnosti ohledně budoucnosti dominantního postavení Spojených států v oblasti AI i ohledně rozsáhlých investic, které americké podniky v souvislosti s AI plánují, píše server CNBC.
Americká média spuštění modelu přirovnávají k vypuštění družice Sputnik Sovětským svazem, které znamenalo šok pro Západ. Investoři v reakci začali vyprodávat technologické akcie v čele s výrobcem polovodičů pro AI Nvidia. Zároveň se ale DeepSeek v posledních dnech potýká s technickými problémy, které přisuzuje kybernetickému útoku.
Samotná OpenAI čelí žalobám kvůli možnému zneužívání cizího duševního vlastnictví. Společnost žalovali například list The New York Times nebo významní američtí spisovatelé, kteří ji obviňují, že trénovala své modely na jejich článcích a knihách bez svolení.
Co DeepSeek umí?
Čínský chatbot dokáže vytvářet texty, překládat mezi různými jazyky, pomáhat s domácími úkoly, a to včetně složitých matematických úloh. Ty dokáže nejen vypočítat, ale dokonce školákům vysvětlí i přesný postup, jak bylo dosaženo výsledku.
Velkou výhodou je také to, že novinka zvládne zpracovávat extrémně dlouhé texty, ty mohou být ve srovnání s konkurenčními chatboty až pětkrát delší. Nápomocný může být DeepSeek také programátorům, neboť dovede upravovat i vytvářet celé zdrojové kódy přesně podle zadání.
Základní verze DeepSeeku nicméně pracuje pouze s daty, prostřednictvím kterých byl tento chatbot trénován. Nemá tedy přístup k aktuálním informacím na internetu, vyhledávat data on-line v reálném čase může až po příkazu od uživatele.
DeepSeek zaostává za konkurencí snad jen v otázce obrázků, nedovede je na rozdíl od konkurenčních modelů generovat ani detekovat. Primárně se čínská AI soustředí na práci s textem, i když v dalších verzích se to může samozřejmě změnit.
Vyzkoušet DeepSeek můžete zdarma přímo na webových stránkách tvůrců. Nutná je však registrace.