Článek
Patrně největší rozpaky budí odchod Muratiové. Ta sice ještě podle agentury Reuters stále působí ve společnosti, avšak již jedná o podmínkách svého odchodu. Do OpenAI nastoupila v roce 2020 a během svého působení zastávala klíčové manažerské pozice, včetně role technologické ředitelky, kterou vykonávala od května 2022.
Krátce také zastoupila generálního ředitele Sama Altmana poté, co byl v listopadu dočasně odvolán správní radou společnosti.
Muratiová byla jednou z hlavních veřejných tváří OpenAI, často vystupovala po boku Altmana a hrála klíčovou roli při představení nejnovějších technologických inovací, jako například při uvedení jazykového modelu GPT-4o, který umožňuje realistickou hlasovou konverzaci.
I shared the following note with the OpenAI team today. pic.twitter.com/nsZ4khI06P
— Mira Murati (@miramurati) September 25, 2024
Umělá inteligence už uvažuje jako člověk
Nastoupil u konkurence
Její oznámení přichází krátce po odchodu dalších klíčových osobností OpenAI. Už v srpnu společnost opustil jeden ze spoluzakladatelů, John Schulman, který následně nastoupil do konkurenční firmy Anthropic, a další spoluzakladatel Greg Brockman na sociálních sítích uvedl, že si plánuje vzít dovolenou do konce roku.
Další spoluzakladatel, Ilya Sutskever, odešel již v květnu, přičemž právě on loni na podzim hlasoval pro odvolání Sama Altmana a osobně mu také oznámil, že dostává výpověď.
Tyto změny ve vedení přicházejí v době, kdy OpenAI čelí rostoucímu tlaku na udržení pozice lídra v oblasti umělé inteligence (AI). Společnost si díky ChatGPT rychle získala celosvětovou popularitu a stala se jedním z hlavních hráčů na trhu.
Miliardové investice
ChatGPT, který má již stovky milionů uživatelů měsíčně, výrazně přispěl k zájmu veřejnosti, médií a investorů o pokročilé systémy AI. Aby si společnost OpenAI udržela vedoucí postavení a byla schopna nadále vyvíjet inovativní produkty, bude muset investovat miliardy dolarů do dalšího výzkumu a vývoje.
OpenAI proto plánuje podle britského deníku Financial Times získat od významných investorů minimálně pět miliard dolarů (zhruba 114 miliard korun). Pokud se jí podaří tuto částku zajistit, mohla by být společnost oceněna až na 150 miliard dolarů (zhruba 3,42 bilionu korun).
Mezi potenciálními investory figurují giganti jako Apple, Nvidia, Microsoft a investiční fond Thrive Capital. Microsoft, který je dlouhodobým partnerem OpenAI, již do této společnosti investoval více než 13 miliard dolarů (293 miliard korun).