Článek
Definitivní verdikt v USA sice ještě nepadl, návrh příslušného zákona již byl podán. Přišli s ním demokrat Josh Gottheimer a republikán Darin LaHood. V předloženém dokumentu varují, že DeepSeek představuje „alarmující hrozbu pro národní bezpečnost“.
Podle jejich zjištění má aplikace přímé vazby na čínskou vládu a umožňuje předávání citlivých dat amerických občanů do rukou Pekingu.
OpenAI podezřívá čínský startup DeepSeek, že neoprávněně použil data ChatGPT
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kObgaqJNMnDx7wrWkCL23a6/36cb.jpeg?fl=cro,0,232,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Na rozdíl od populární sociální sítě TikTok, o jejímž plošném zákazu se dlouhodobě diskutuje, má být DeepSeek zakázán pouze na oficiálních vládních zařízeních.
Přesto zákonodárci přirovnávají současnou situaci ohledně AI aplikace k dřívějším obavám z TikToku. „Už jsme viděli čínský přístup k datům na příkladu TikToku. Nemůžeme dovolit, aby se historie opakovala,“ uvedli zákonodárci podle serveru Heise.
Napojení na China Mobile
Klíčovým problémem je údajné napojení DeepSeeku na společnost China Mobile, která spadá přímo pod kontrolu Komunistické strany Číny a má úzké vazby na čínskou armádu. Americká Federální komise pro komunikace (FCC) přitom již dříve zakázala operace China Mobile na území USA právě kvůli bezpečnostním rizikům.
Zákonodárci upozorňují, že nejde jen o informace státních úředníků. „Američané skrze DeepSeek předávají citlivé dokumenty, smlouvy i finanční záznamy. Pokud se tato data dostanou do nesprávných rukou, mohou být cenným nástrojem pro našeho geopolitického soupeře,“ varoval Gottheimer.
Kromě toho se obávají, že čínské technologie mohou sloužit k šíření dezinformací a ohrozit tak stabilitu USA.
Na rizika spojená s DeepSeekem upozornila i bezpečnostní společnost Feroot Security. Podle expertů tato AI aplikace obsahuje kód, který naznačuje, že všechna data jsou systematicky přenášena do zahraničí.
Vyšetřování stále probíhá, ale tlak na zákaz DeepSeeku v USA roste.
Co DeepSeek umí?
Čínský chatbot dokáže vytvářet texty, překládat mezi různými jazyky, pomáhat s domácími úkoly, a to včetně složitých matematických úloh. Ty dokáže nejen vypočítat, ale dokonce školákům vysvětlí i přesný postup, jak bylo dosaženo výsledku.
Velkou výhodou je také to, že novinka zvládne zpracovávat extrémně dlouhé texty, ty mohou být ve srovnání s konkurenčními chatboty až pětkrát delší. Nápomocný může být DeepSeek také programátorům, neboť dovede upravovat i vytvářet celé zdrojové kódy přesně podle zadání.
Základní verze DeepSeeku nicméně pracuje pouze s daty, prostřednictvím kterých byl tento chatbot trénován. Nemá tedy přístup k aktuálním informacím na internetu, vyhledávat data on-line v reálném čase může až po příkazu od uživatele.
DeepSeek zaostává za konkurencí snad jen v otázce obrázků, nedovede je na rozdíl od konkurenčních modelů generovat ani detekovat. Primárně se čínská AI soustředí na práci s textem, i když v dalších verzích se to může samozřejmě změnit.
Vyzkoušet DeepSeek můžete zdarma přímo na webových stránkách tvůrců. Nutná je však registrace.
Stále čelíme masivnímu hackerskému útoku, omlouvá se uživatelům čínský DeepSeek
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/nO1SBfAluiyaoUW8CL9UQu/422f/deepseek-ddos.jpeg?fl=cro,0,0,686,385%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)