Hlavní obsah

Na světě je první open source robot. Má lidské rysy

3:53
3:53

Poslechněte si tento článek

Operační systém Linux, webový prohlížeč Firefox či grafický editor Gimp. Zmiňovaný software má základní rys společný – je nabízen jako open source (volně přístupný), což má své nesporné výhody. A přesně to samé chce čínská společnost Fourier Intelligence nabídnout i ve světě robotiky. Světu tak představila prvního humanoidního open source robota.

Co umí nový humanoidní robot Fourier N1 od společnosti Fourier IntelligenceVideo: archiv výrobce

Článek

Svět open source softwaru zná většina lidí díky operačnímu systému Linux, který zdatně vytváří dlouhé dekády bezplatnou konkurenci pro platformu Windows. Mohlo by se zdát, že open source software se těší popularitě jen kvůli tomu, že je často nabízen zadarmo. To však není pravda, přináší totiž i další zásadní výhody.

Jednou z těch nejdůležitějších je zdrojový kód, který je veřejně dostupný. V praxi jej tak může kdokoliv snadno studovat, upravovat i rozšiřovat. Jde přitom o textový základ každého programu, který popisuje, jak má fungovat. Komunita nadšených programátorů tak může relativně snadno upravovat funkčnost aplikací k obrazu svému.

A přesně to je hlavní myšlenkou toho, jak by měl fungovat nový humanoidní robot Fourier N1, kterého vytvořila čínská společnost Fourier Intelligence. Ta k němu rovnou zveřejnila nejen zdrojový kód ovládacího softwaru, ale zároveň veškerou potřebnou technickou dokumentaci.

Foto: Fourier Intelligence

Takto vypadá nový humanoidní robot Fourier N1 od společnosti Fourier Intelligence.

Lákají vývojáře

Firma si od toho slibuje, že k projektu přiláká více vývojářů, kteří společně vytvoří komunitu a budou podobně jako v případě aplikací popsaných výše rozvíjet celý robotický ekosystém.

„Doufáme, že snížením technických bariér přilákáme více účastníků ke spoluvytváření ekosystému,“ dodal ředitel výzkumu a vývoje společnosti Fourier Cai Yusheng pro web Yicai Global.

To je zásadní zlom v celém dosavadním konceptu čínského výrobce. Předchozí řada GRx se totiž zaměřovala na služby pro průmyslové zákazníky z řad firemní klientely, zatímco N1 slouží jako „prázdná schránka“, které vdechnou plnohodnotný život až samotní programátoři.

„N1 poskytne otevřenou a inovativní technologickou základnu pro globální vývojáře robotů a ztělesněné inteligence, čímž urychlí ověřování a přistávání špičkových výzkumných a vývojových prací,“ popsali nového humanoidního robota tvůrci na platformě X.

Zadarmo to nebude

Model N1, který je vysoký 1,3 metru a váží 38 kilogramů, by se měl lišit od svých předchůdců především lehkou hliníkovou slitinou a rámem z inženýrského plastového kompozitu. Robot by měl být také schopen více než dvou hodin nepřetržitého pohybu na jedno nabití, běžet přitom dovede rychlostí až 3,5 metru za sekundu.

Počáteční balíček od tvůrců obsahuje kromě zdrojových kódů základního provozního softwaru také seznam materiálů, konstrukční výkresy a montážní návody, zdůraznil web AIbase.

Nečekejte ale, že by vám společnost Fourier Intelligence poslala i samotného robota zadarmo. I když za zdrojový kód a další klíčové materiály platit nemusíte, model N1 chce výrobce prodávat v různých sadách – aby byly uspokojeny potřeby co nejširší části uživatelů.

„Někteří kupující dávají přednost sadám pro vlastní montáž, zatímco jiní hledají platformy pro iterativní vývoj, takže zachováme cenovou transparentnost,“ slíbil Cai Yusheng. Na jaké sumě bude základní balíček začínat, však zatím neprozradil.

Výběr článků

Načítám