Hlavní obsah

Každou pátou skladbu na Deezeru vytvořila AI. Platforma se proti tomu brání

4:41
4:41

Poslechněte si tento článek

Přibližně osmnáct procent nahraných skladeb na francouzské streamovací platformě Deezer je vytvořeno výhradně umělou inteligencí (AI). Vyplývá to z údajů, které před pár dny zveřejnila sama platforma ve své tiskové zprávě. Podle ní uživatelé denně nahrají do aplikace více než 20 tisíc skladeb vytvořených pomocí AI. To je téměř dvojnásobek oproti době před čtyřmi měsíci.

Foto: Deezer/screenshot

Ukázka ze stránky Deezer

Článek

Deezer, který vznikl v roce 2007 a je alternativou Spotify, stejně jako jiné streamovací služby nabízí nezávislým umělcům metody, jak nahrávat vlastní hudbu, aniž by museli být součástí větší licenční smlouvy s nahrávací společností.

To sice snižuje některé překážky, ale zároveň to nechává otevřené dveře pro hudbu, kterou lidé vůbec nevytvářejí, píše web Engadget.

Vedoucí oddělení inovací společnosti Deezer Aurelien Herault poukázal na to, že příliv obsahu generovaného umělou inteligencí na streamovací platformy je čím dál větší a neustává.

„Obsah generovaný umělou inteligencí nadále zaplavuje streamovací platformy, jako je Deezer, a nevidíme žádné známky toho, že by se měl zpomalit,“ řekl Aurelien Herault.

„Naše platforma přijímá denně více než 20 tisíc skladeb plně generovaných umělou inteligencí. To odpovídá více než 18 % veškerého nahraného obsahu, což je nárůst oproti dříve uváděným 10 % v lednu 2025,“ dodal.

Nový nástroj detekce AI hudby

Herault také zmínil, že společnost v lednu spustila detekční nástroj, který z doporučení algoritmů odfiltruje skladby plně vytvořené umělou inteligencí.

Nástroj by měl být schopný detekovat 100 procent hudby generované umělou inteligencí z nejplodnějších generativních modelů – například Suno a Udio, s možností přidat detekční schopnosti prakticky pro jakýkoliv jiný podobný nástroj.

Navíc by společnost měla dosáhnout významného pokroku při vytváření systému se zvýšenou generalizovatelností. Díky tomu by mělo být možné detekovat obsah generovaný umělou inteligencí, aniž by bylo nutné trénovat konkrétní datovou sadu.

„Díky našemu špičkovému nástroji již plně odstraňujeme obsah generovaný umělou inteligencí z algoritmického doporučení,“ vysvětlil Herault.

„Generativní umělá inteligence má potenciál jak pozitivně, tak negativně ovlivnit tvorbu a spotřebu hudby. Proto k vývoji musíme přistupovat zodpovědně a pečlivě. Tím ochráníme práva a příjmy umělců a zároveň zachováme transparentnost pro fanoušky,“ dodal.

Výběr článků

Načítám