Hlavní obsah

Jeden patent za druhým. Čína se stává AI velmocí

Peking/New York

Čína má vedoucí pozici v počtu patentů souvisejících s generativní umělou inteligencí (AI), vyplývá ze zprávy OSN. Z Číny v letech 2014 až 2023 pocházelo přes 38 000 patentů s generativní AI, což představovalo zhruba šestinásobek ve srovnání se Spojenými státy, které skončily na druhém místě.

Foto: ChatGPT / DALL-E, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Celkově bylo podle zprávy ve sledovaném období přihlášeno přes 54 000 patentů souvisejících s generativní AI. Na Čínu připadlo 38 210 patentů a na Spojené státy 6286. Třetí příčku obsadila Jižní Korea, za kterou následovaly Japonsko a Indie.

Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky předloňskému bezplatnému zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem.

Ujede Evropě kvůli regulacím vlak? Technologičtí giganti odložili start AI

AI

„Generativní AI se stala technologií, která mění pravidla hry a má potenciál změnit způsob, jakým pracujeme, žijeme a hrajeme si,“ uvedl generální ředitel Světové organizace na ochranu duševního vlastnictví (WIPO) Daren Tang.

WIPO doufá, že díky analýze údajů o patentech pomůže objasnit, kde se tato technologie vyvíjí a kam směřuje. „To může pomoci politikům formovat vývoj generativní AI ke společnému prospěchu a zajistit, že v centru našich inovačních a tvůrčích systémů bude i nadále stát lidská bytost,“ řekl šéf WIPO.

Analytik Nestor Maslej z Institutu pro umělou inteligenci zaměřenou na člověka (HAI) při Stanfordově univerzitě ale podle agentury AP upozornil, že analýza patentů neposkytuje úplný obrázek situace v oblasti generativní AI. „Velmi důležitou otázkou je, kdo vydává nejlepší modely (založené na generativní AI) a odkud tyto modely pocházejí. A přinejmenším z tohoto hlediska se zdá, že Spojené státy mají skutečně velký náskok,“ dodal.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 470 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

AI nám odhaluje, jak fungují jazykové modely

AI

Související články

Výběr článků

Načítám