Hlavní obsah

Do státní správy proniká umělá inteligence. Poradí s dávkami, přepíše projevy

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) tento měsíc spustilo hlasového asistenta, který „zvedá“ telefon, když už úředníci nejsou v práci. Využívá umělou inteligenci (AI), rozumí lidské řeči a je schopen hlasem odpovědět na dotaz, třeba o pravidlech pro získání dávek. MPSV není samo. Veřejná správa spoléhá na AI stále častěji.

Foto: Envato

Umělá inteligence. Ilustrační foto

Článek

Na posledním jednání zastupitelstva Středočeského kraje na konci října už umělá inteligence poprvé přepisovala projevy. Ke stejnému účelu ji používá i Poslanecká sněmovna.

„Ve veřejné správě narážíme na to, že je těžké konkurovat soukromému sektoru tabulkovými platy,“ řekla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na úterní konferenci SocAIety 2050, která na pražském Žofíně řešila současnost a budoucnost umělé inteligence.

Zároveň hejtmanka vyjmenovala několik oblastí, kde už Středočeský kraj využívá umělou inteligenci. Vedle zmíněného přepisu projevů je to například doprava.

„Prosím, zemři! Prosím.“ Umělá inteligence si přála smrt zvídavého studenta

AI

„Na Českobrodsku jsme s patnácti obcemi rozjeli projekt PID Haló,“ uvedla Pecková. Jde o objednání aut či mikrobusů pro lidi z malých obcí, které vyjíždějí na zavolání, aby nemusely jezdit pravidelné a téměř prázdné autobusy. „Hovoří s vámi umělá inteligence, podle vašich požadavků naplánuje cestu a zvolí nejlepší trasu, vše v reálném čase,“ popsala hejtmanka.

Zmínila také, že robot zvládne kontrolu krajských dotací obcím. „Co dříve trvalo čtyřiadvacet hodin, tedy tři pracovní dny, dnes trvá čtyřicet minut,“ dodala Pecková.

AI u sociálního šetření

Umělou inteligenci zavádějí i ministerstva. Resort spravedlnosti používá automatizovaný převod hlasu na text. „Je k dispozici jak na ministerstvu, tak i v celém resortu justice,“ uvedla Markéta Poslušná z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Pracovníci udělají jen poznámky a umělá inteligence z nich vytvoří protokol.
Pavel Vybíral, MPSV

Ministerstvo práce a sociálních věcí zase používá AI u sociálního šetření, kdy se pracovníci ministerstva musejí seznámit s prostředím posuzované domácnosti.

„Udělají jen poznámky a umělá inteligence z nich vytvoří protokol,“ popsal Pavel Vybíral, odborník na informační technologie ministerstva práce a sociálních věcí.

Lidé dávají přednost poezii napsané umělou inteligencí, zjistil výzkum

AI

V tomto resortu bude AI také brzy pomáhat s vyhodnocováním dotací, konkrétně u projektu výstavby a rekonstrukce zařízení pro poskytování sociální služby. „Přinejmenším ze začátku bude ale určitě přítomná i lidská kontrola,“ uvedl k tomu Vybíral.

Na MPSV běží od začátku listopadu i hlasový asistent, který je schopen zodpovědět otázky v době, kdy živý pracovník nemá čas nebo už není v práci. „Poradí s dávkami státní sociální podpory nebo s tématy okolo zaměstnanosti. Chystáme i novou verzi, která bude moci nahlédnout do spisu a dát základní informaci, v jakém stavu se žádost nachází a jestli má člověk něco dodat,“ popsal Vybíral.

Bezmezná důvěra v umělou inteligenci

Na konferenci zaznělo také varování před bezmeznou důvěrou v umělou inteligenci. V jednom zmíněném případu například ochotně podala informace o řadě vědeckých studií na dané téma, jejich obsah si však zcela vymyslela.

Dalším možným rizikem je zneužití osobních údajů. Policie využívá AI u kamerového systému na pražském Letišti Václava Havla, což se podle kritiků dostane do rozporu s evropským nařízením, které začne platit v únoru 2025 a zakáže plošné použití podobných systémů s umělou inteligencí. Poukázal na to například Jan Vobořil, advokát z neziskové organizace na ochranu lidských práv Iuridicum Remedium.

Policie využívá umělou inteligenci i v dalších případech. „Například při vytěžování informací z veřejných sociálních sítí, případně sledování nenávistných komentářů,“ uvedl už dříve mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Umělá inteligence ve službách policie: Na letišti hledá teroristy, na sítích nenávist

Domácí

Výběr článků

Načítám