Hlavní obsah

Církev jde s dobou. Láká na osobního AI Ježíše

Švýcarská církev ve městě Lucern testuje Ježíše Krista poháněného umělou inteligencí ve své zpovědnici. Církev na projektu spolupracuje s místní univerzitou, která umělou inteligenci učí využívat Nový zákon. AI Ježíš je navíc součástí uměleckého projektu s náboženskou tematikou nazvaného Deus in Machina (Bůh ve stroji).

Foto: repro Katolická církev města Lucern

AI Ježíš Kristus

Článek

Církev ve svém kostele sv. Petra zkouší nový způsob spojení s Ježíšem ve zpovědnici. Právě v rámci speciálního projektu Bůh ve stroji využívá umělou inteligenci, která by měla návštěvníkům simulovat osobnost Ježíše Krista. Ten se jako umělá inteligence na obrazovce zapojuje do komunikace se zájemci a nabízí duchovní vedení na základě jejich konverzace.

Návštěvníci po vstupu do zpovědnice uvidí na obrazovce AI Ježíše, který je osloví větou „Pokoj s tebou, bratře“ bez ohledu na pohlaví. Poté by je měl vybídnout, aby diskutovali „o čemkoliv, co dnes trápí jejich srdce“.

Digitální Kristus dokáže nejenom naslouchat, ale také je schopen odpovědět na dané otázky a nakonec návštěvníkům i poradit.

Virtuálního přítele si pověsíme na krk jako šperk

AI

„Opravdu mě to překvapilo, bylo to tak snadné, a přestože je to stroj, dal mi tolik rad,“ řekl jeden návštěvník ve videu pro DW News.

Model umělé inteligence Ježíše vytvořil tým církve ve spolupráci s výzkumnou laboratoří Immersive Realities na Univerzitě aplikovaných věd a umění v Lucernu, přičemž základem toho, jak myslí a odpovídá, je Nový zákon.

Umělá inteligence má své limity

Podle tvůrců by měl projekt povzbuzovat lidi ke kritickému přemýšlení o hranicích technologie v kontextu náboženství.

Instalace AI Ježíše do zpovědnice by tedy měla být pouze praktickým rozhodnutím, které má podpořit „chvíle s digitálním Kristem“. Neznamená to, že se katolíci pokoušejí program používat jako náhradu svátosti pokání.

„Umělá inteligence nás fascinuje. Má však své limity a vyvolává etické otázky,“ vysvětlil v prohlášení rezidentní teolog na faře Marco Schmid. „Ve všech předchozích testech se jeho odpovědi shodovaly s naším teologickým chápáním kaple svatého Petra,“ dodává.

Farnost má také k dispozici lidský personál, který je na blízku. S ním mohou návštěvníci promluvit, pokud chtějí navázat lidštější kontakt nebo poskytnout zpětnou vazbu k samotnému projektu.

The Washington Post má dalšího AI chatbota. Odpoví téměř na cokoliv

AI

Pouze banální odpovědi

Ačkoliv jsou někteří lidé s AI Ježíšem spokojení, jiní účastníci naopak tvrdí, že umělá inteligence dává pouze banální a hloupé odpovědi na duchovní otázky připomínající motivační kalendář.

„Vůbec mi nevadí, že tomu tak je. Jsem rád, že avatar stále do jisté míry působí jako technický objekt,“ komentoval tato tvrzení Schmid. „Tento projekt nemá nahradit skutečný lidský dialog. Navíc jsou některé jeho odpovědi docela fascinující,“ uzavírá teolog.

Kostel sv. Petra není prvním místem, kde tyto experimentální umělecké instalace vznikají.

Například dle webu The Pillar jeden kostel v Polsku debutoval s první „nano kaplí“ ve městě Poznaň. V ní mohou farníci pomocí speciální aplikace získat přístup do 24hodinového prostoru, který je vybavený asistentem s umělou inteligencí poháněným ChatGPT odpovídajícím na otázky týkající se katolické víry.

Středobod Vatikánu ožil díky AI ve virtuálním světě. Je online a zdarma

AI

Výběr článků

Načítám