Článek
Roboty využívá již několik firem. S budováním nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu pomohl robotický stroj pro vrtání otvorů už před třemi lety.
Minulý rok pak třeba výrobce cihel Wienerberger představil ve spolupráci s firmou KM Robotics vlastního zdicího robota. „Jeho začlenění na stavby je řešením pro dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Aktuálně máme sedm robotů a pro příští rok jsou objednáni další. Běžně pracují na stavbě současně i tři, výrazně zkrátí čas celé výstavby,“ sdělil Novinkám jednatel společnosti Wienerberger Petr Magda. Jeden zdicí robot přijde na zhruba 20 milionů korun. Firma ho nabízí i k pronájmu a zájem je opravdu velký.
„Robotizace se rychle rozvíjí v mnoha odvětvích, ale ve stavebnictví je zatím prakticky využitelná hlavně v tovární výrobě, například při výrobě stavebních materiálů. V současné době tak nedokáže významně pomoci s problémem nedostatku pracovních sil na stavbách,“ tvrdí mluvčí Skupiny Metrostav Radim Mana.
Dobrý řemeslník si klidně vydělá jako ajťák, říká ředitel SOŠ
Šetří čas i síly
Většina se však zatím místo milionových investic připravuje na širší nástup takových technologií postupnou digitalizací některých časově náročných kroků, které částečně předává do rukou umělé inteligence.
„Ta dokáže pomoci s řadou rutinních úkolů, které lidem v nedostatkových profesích umožňují věnovat více času hlavní podstatě jejich práce. Například řemeslníkovi naplánuje optimální cestu po zákaznících, vygeneruje nákupní seznamy potřebných materiálů, pomůže s administrativou nebo fakturami nebo dokáže nacenit hodnotu zakázky,“ sdělil Novinkám Mário Mitas, spoluzakladatel společnosti Agnostix, která se specializuje na vývoj AI nástrojů.
Pro mnohé to znamená až násobné zrychlení prací.
„Umělá inteligence a další softwarové technologie nám pomáhají automatizovat back-office procesy. Díky digitálnímu přístupu jsme časovou náročnost administrativních kroků stáhli z týdnů na dva a půl dne. Celou zakázku na tepelné čerpadlo tak dokážeme včetně samotné instalace odbavit za měsíc, oproti na trhu běžným několika měsícům,“ uvedla Kateřina Pištorová, mluvčí firmy Woltair, která instaluje fotovoltaiky a tepelná čerpadla.
Od plánování po fakturaci
AI nástroje ale dokážou ve stavebnictví spolehlivě provést i širokou škálu mnohem náročnějších úkonů.
„Umělá inteligence přináší výhody jak v oblasti bezpečnosti a efektivity, tak i v šetrném přístupu k využití zdrojů a času. Pomocí algoritmů a modelů například navrhne optimální konstrukční řešení vzhledem k prostorovým požadavkům či klimatickým podmínkám, které také dokáže nasimulovat. Pomocí analýzy dat vytvoří harmonogram prací a snižuje tak riziko zpoždění,“ vylíčila ředitelka informačního portálu TZB-info Dagmar Kopačková.
Umělá inteligence ale může také pomoci predikovat problémy v průběhu stavby.
„Pomocí strojového vidění a dronů lze automaticky monitorovat stavbu, identifikovat potenciální problémy a okamžitě na ně upozorňovat. AI může analyzovat data ze senzorů umístěných na staveništi nebo v budovách jako jsou vibrace, teplota či vlhkost. To umožňuje včasnou údržbu a předchází nákladným opravám,“ dodala Kopačková.
Pomocí AI lze ale také optimalizovat řízení zásob materiálů na staveništi.
Pomůže, ale nenahradí
Výhody digitalizace může pocítit i sám zákazník. Pomocí některých chytrých aplikací je možné sledovat detailní stav zakázky, průběžný rozpočet i další kroky v realizaci stavby.
Přestože umělá inteligence dokáže práci manuálních řemeslníků značně usnadnit, neměla by pro ně být do budoucna výraznou hrozbou.
To potvrzuje i lednový průzkum distributora plynu skupiny GasNet mezi mladými absolventy odborných škol a učilišť realizovaný agenturou Ipsos. Strach z toho, že je v práci umělá inteligence nahradí, má jen 17 procent z nich. Už dnes ji pravidelně využívá více než čtvrtina mladých absolventů učebních oborů.
„Spíše než k nahrazení manuálních pracovníků dojde k proměně jednotlivých pozic a transformaci odvětví, než že bychom jednu pozici nahrazovali robotickým řešením. Digitalizace, automatizace a robotizace jsou pro přežití firem ve stavebnictví stejně důležité jako péče o zaměstnance. Firmy si to uvědomují – přežijí jen ti, kteří sledují a zavádějí nové technologie. Budoucností stavebnictví je hlavně větší míra prefabrikace,“ prohlásil ředitel Národního centra Stavebnictví 4.0 Radoslav Sovják.