Článek
Když společnost OpenAI poprvé před dvěma lety představila světu novinku ChatGPT, lidé byli nadšení a překvapení, ale také skeptičtí a plní strachu. Podle webu TechRadar nás sice tento digitální pomocník neobral o veškerou práci, nestal se vědomým a ani nepřevzal kontrolu nad světem, jak si možná někteří mysleli, ale i přesto měl a stále má dopad na životy mnoha lidí. A to jak v dobrém, tak špatném slova smyslu.
Tento inovativní chatbot, který začal jako nástroj pro neformální konverzaci a brainstorming, se tak velmi rychle vyvinul v základní kámen profesního i osobního života. A to především z důvodu perfektní plynulosti a všestrannosti při generování textu, trefného odpovídání na otázky a také schopnosti pomoct s kreativními úkoly a výzvami.
„Během posledních dvou let dosáhla Generativní AI, mezi jejíž příklady patří ChatGPT, významných pokroků v pomoci organizacím napříč všemi oblastmi, od učení a vývoje přes kódování až po automatizaci,“ řekl generální ředitel společnosti Cypher Learning Graham Glass pro web Medium.
Církev jde s dobou. Láká na osobního AI Ježíše
„Jak se umělá inteligence neustále rozvíjí – lépe rozumí přirozenému jazyku, záměru uživatele a lidskému chování –, otevírá dveře pro mnohem širší publikum. Namísto prohlubování rozdílů tento vývoj staví AI k tomu, aby se stala sjednocující silou, která podporuje inkluzivnější digitální prostředí,“ dodal Glass.
Generativní umělá inteligence v podání ChatGPT je tedy velmi užitečným, dostupným a pro někoho nepostradatelným nástrojem, a to hned v několika oblastech jako vzdělávání, produktivita na pracovišti, zdravotní péče nebo kreativita a zábava.
Například právě v oblasti psaní, tvoření edukativních materiálů, navrhování plánů a akcí, nebo dokonce i v rámci podpory péče o duševní zdraví. Zkrátka je takovým asistentem pro všechno.
ChatGPT jako most v globální komunikaci
Mezi největší a nejoblíbenější inovace chatbota patří především odpovídání na nejrůznější otázky, psaní rozsáhlých textů, hledání konceptů a udělování rad nebo také generování obrázků, a to včetně tvoření složitých uměleckých děl, designových konceptů, nebo dokonce memů.
Ačkoliv se proti tvoření uměleckých děl umělou inteligencí někteří autoři vyhrazují a nelíbí se jim tento způsob tvorby, mnozí tohoto digitálního asistenta používají k brainstormingu nápadů, oživují si díky němu svoji představivost nebo si zkrátka vypomáhají.
Další velkou oblastí, do které umělá inteligence zasahuje, je také samozřejmě již zmíněné psaní a samotná komunikace. ChatGPT převzal roli mostu v globální komunikaci, díky své schopnosti porozumět a překládat více jazyků, chatbot postupně zpřístupnil mezikulturní konverzace. Navíc může podporovat studenty v učení se cizích jazyků, propojuje podniky s mezinárodními klienty a pomáhá překonávat jazykové bariéry.
Na druhou stranu ho ale využívají i studenti k podvádění a k dělání domácích úkolů. Společnost OpenAI se sice snažila navázat spolupráci se vzdělávacími organizacemi a ukázat jim, že lze jejich chatbota využít k větší efektivnosti práce, zábavě a kreativitě nebo jako průvodce složitými předměty.
Většina učitelů ale i přes to změnila styl výuky, zpřísnila pravidla pro používání ChatGPT nebo nahradila písemné práce ústními referáty či projekty. Někteří domácí úkoly zrušili úplně, což může být pro někoho velká změna v systému.
The Washington Post má dalšího AI chatbota. Odpoví téměř na cokoliv
Pomoc při randění
Pokud chtějí uživatelé využít chatbota k něčemu zajímavému a kreativnímu, lze ho použít k vaření, k výběru nových outfitů, praní prádla, kódování nebo třeba při randění. Možností je hodně, stačí se jen zeptat.
Osobní šéfkuchař ChatGPT dokáže pomoct s vymyšlením jakéhokoliv jídla a následně vygenerovat celý postup. Stačí popsat to, co má uživatel ve spíži, nahrát fotografii a ChatGPT zajistí seznam nápadů na jídla včetně receptů. Dokonce je schopný vyhovět vašim dietním omezením a různým speciálním požadavkům.
V rámci kódování chatbot dokáže pomoct i začátečníkům, kteří neumí vůbec nic. Nemusíte tedy být žádný technický mág. ChatGPT vám vysvětlí kód, vyladí chyby, a dokonce napíše celé funkce od začátku.
Pokud ale chcete umět programovat, musíte se to stejně naučit sami a pořádně. Chatbot totiž uživatelům nevysvětlí, proč daný řádek funguje, jen se ujistí o jeho funkčnosti. To je dobré pro pohodlí, ale ne výhodné pro rozvoj hlubších programátorských schopností nebo jako přínos vývojářské komunitě.
Lidé dokonce žádají umělou inteligenci, aby jim pomohla orientovat se ve společenských a romantických situacích. ChatGPT může posloužit jako tlumočník nepochopitelných zpráv, poradit, jak ukončit slušně vztah, nebo naopak pomoct někoho sbalit.
A nejde jen o romantiku. Chatbot nabízí vše od nápadů, jak se obléknout na večírek, přes zajímavé společenské hry až po dobré icebreakery na firemní nebo společenské akci.
Nic se ale nesmí přehánět. Ačkoliv může být pro mnohé uživatele ChatGPT skvělým pomocníkem a „přítelem“, v některých momentech by se lidé měli spoléhat pouze sami na sebe. Jak se říká: „Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.“ A na to by lidé neměli zapomínat.
O generativní umělé inteligenci ChatGPT
ChatGPT neboli Generative Pre-trained Transformer je chatbot s generativní umělou inteligencí vyvinutý společností OpenAI v roce 2022. Tento digitální asistent si získal světovou pozornost v roce 2023, když vývojáři veřejně zpřístupnili prototyp chatbota založeného na základních jazykových modelech GPT-3.5, následovaného další verzí GPT-4, GPT-4o a mini.
Kromě verzí zdarma mohou uživatelé využít také předplatné Plus, Team nebo Enterprise, ty poskytují další funkce jako generování obrázků DALLE-3, zvýšený limit používání nebo přístup k OpenAI o1-preview a OpenAI o1-mini.
Nástroj dokáže generovat konverzaci a odpovědi podobné lidským, umožňuje uživatelům zpřesňovat a řídit konverzaci v požadované délce, stylu, formátu, úrovni detailů a jazyku.
Chatbot má svoji webovou stránku, na které uživatelé mohou prostřednictvím textových zpráv komunikovat s umělou inteligencí. Tato webová stránka patří mezi deset nejnavštěvovanějších na světě.
Také se mu připisuje zásluha za urychlení boomu umělé inteligence. Ten podnítil vytvoření konkurenčních chatbotů jako Gemini, Copilot, Claude, Llama, Ernie nebo Grok. Navíc společnost dohodla partnerství s Applem a integrovala svůj model do operačního systému iOS v rámci funkce Apple Intelligence.