Hlavní obsah

Budoucnost truchlení? AI radí, jak se vyrovnat se ztrátou nejbližšího

6:08
6:08

Poslechněte si tento článek

Personalizovaná podpora pro pozůstalé. Tímto heslem se chlubí nová AI aplikace Untangle, která pomáhá lidem s jejich smutkem po ztrátě blízké osoby. Patří mezi tzv. grief apps (smuteční aplikace) snažící se přetvořit truchlení pro moderní dobu, a to pomocí uklidňujícího písma, tlumených barevných palet a virtuálních podpůrných skupin. Odborníci na ochranu soukromí jsou ale skeptičtí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek

Článek

Když Nitice nečekaně umřel otec, celý její svět se zhroutil. Kromě toho, že to pro ni byla velká rána, byla od své rodiny a přátel vzdálená přes celý kontinent, píše web BBC.

Pak narazila na příspěvek na Instagramu od aplikace pro truchlící Untangle. Ta jí nabídla pomoc založenou na virtuálních podpůrných skupinách a moderních fórech, posílených o vestavěné funkce umělé inteligence.

„Nejprve jsem si jenom četla příspěvky ostatních a čerpala jsem sílu z toho, jak se jejich prožitky odrážely v mých vlastních. Díky podobnostem jsem se necítila tak osamělá a začala jsem také psát příspěvky,“ popsala svoji zkušenost s Untangle pro web BBC Nitika. (podle webu BBC nechtěla žena uvést celé jméno vzhledem k jejímu soukromí, pozn. red.)

AI bude spravedlivější než učitelé, myslí si polovina českých studentů

AI

„Sebrala jsem odvahu a napsala o svém příběhu a od té doby se tato aplikace stala mým nejlepším přítelem,“ dodala žena.

Právě na takové uživatele cílí nové grief apps (smuteční aplikace), které se snaží, jak už bylo řečeno, změnit truchlení pro moderní dobu, a to v podobě terapeutických wellness nástrojů, psaní deníků, virtuálních podpůrných skupin nebo konverzování s chatbotem. Navíc mají potenciál zlepšit přístup k samotné podpoře a pomoct tisícům lidí.

Optimalizace truchlení

Podle webu BBC jsou všechny tyto aplikace vybaveny knihovnami s obsahem věnovaným zármutku a duševnímu zdraví. Uživatelé se mohou, stejně jako Nitika, spojit s dalšími truchlícími, sdílet fotografie a příběhy svých blízkých.

Některé z nich navíc nabízejí funkce umělé inteligence, jako jsou výzvy k psaní deníku, personalizované seznamy úkolů a rady chatbota.

Dále také obsahují administrativní kontrolní seznamy nebo odborné konzultace pro zvládnutí velkého množství právních a finančních dokumentů přicházejících s úmrtím.

Kromě Untangle si uživatelé oblíbili třeba i DayNew a Empathy, které fungují na podobném principu.

Foto: Untangle Grief printscreen

Ukázka aplikace Untangle

DayNew i Emphaty se z velké části zaměřují na psaní deníků. Vybízejí uživatele, aby psali příspěvky na sociálních sítích nebo vytvářeli soukromé konverzace s AI chatbotem.

Emphaty navíc propojuje uživatele s manažery péče, kteří pomocí interního nástroje umělé inteligence nabízejí „soucitné vedení“ zahrnující pomoc při vyhledávání reálných terapeutů.

„Jedná se vlastně o optimalizované léčení zármutku,“ řekla spoluzakladatelka aplikace DayNew Karine Nissimová.

„Může to být váš terapeut, nejlepší přítel a osobní asistent v kapse, který vám pomáhá vidět lepší budoucnost a vytvořit si pro ni jasnou cestu,“ dodala.

Superpočítač využívá AI k vývoji nových léků a vakcín

AI

Problém s ochranou soukromí

Ačkoliv se tedy zdá, že smuteční aplikace mohou být pro mnohé skvělými pomocníky, podle odborníků na ochranu soukromí tyto aplikace vnášejí do období zranitelnosti problémy digitálního věku.

Právě s umělou inteligencí v rámci aplikace Untangle měla špatnou zkušenost Sofia Rootová z americké Pensylvánie, které umřela maminka.

„Aplikaci jsem na doporučení Instagramu vyzkoušela. Nejprve bylo vše v pořádku, ale později jsem si u jednoho příspěvku všimla komentáře jednoho z manažerů. Vůbec nevypadal jako od člověka, ale jako od umělé inteligence,“ popsala problém Rootová.

„Proti AI nic nemám, ale myšlenka, že by mohli používat umělou inteligenci k vytvoření něčeho, co má být o spojení se skutečnými lidmi, mi připadala trochu podvodná. Vrací vás to zpět do izolace,“ dodala žena.

Dle odborníků může být problémem jak umělá inteligence a aplikace zasahující do prožitků různých emocí, tak shromažďování osobních údajů. Zdravotní aplikace, do kterých Untangle, DayNew a Empathy patří, mohou někdy fungovat v šedé zóně, pokud jde o zákony, které upravují osobní údaje.

Foto: DayNew printscreen

Ukázka aplikace DayNew

Když lidé mluví s terapeutem, mohou si být jistí, že dodrží zásady ochrany jejich soukromí. Pokud však tytéž informace zadají do aplikace, která není napojena na oficiálního poskytovatele zdravotní péče, pravidla nejsou jasná.

Lepší přístup k péči

Všechny tři aplikace zdůrazňují, že údaje o uživatelích neprodávají třetím stranám a ani je jinak nezpeněžují. Také si drží určité hranice a nekladou si za cíl poskytovat duševní péči, což by podléhalo lékařským předpisům.

I přesto některé z jejich zdrojů čerpají z metod, jako je kognitivně-behaviorální terapie a monitorování nálady. Tyto metody podle některých studií mohou být účinné i v případě, pokud jsou poskytovány prostřednictvím aplikace. Samotné aplikace navíc mohou poskytnout konzistenci a dostupnost, což je pro některé uživatele klíčové.

„Myslím, že největším lákadlem je, že aplikace mohou potenciálně zvýšit přístup ke zdrojům, které by lidé jinak neměli,“ vysvětlil psycholog a profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley Adrian Aguilera.

„Sociální spojení je jedním z nejlepších aspektů digitálních technologií, zejména pokud nemáte přístup k vrstevníkům nebo poskytovateli péče,“ dodal psycholog.

Foto: Empathy printscreen

Ukázka aplikace Empathy

Virtuální zaměstnanci? AI by mohla zásadně proměnit pracovní trh

AI

Výběr článků

Načítám