Článek
Rekvalifikaci zaměřenou na počítačové znalosti si od Úřadu práce od začátku května 2022 vybralo necelých 14 tisíc lidí, na počátku června ji ukončilo 10 tisíc.
„Jednoznačně největší zájem je o rekvalifikační kurzy obsluhy osobního počítače, počítačová gramotnost, účetnictví a daňová evidence s využitím výpočetní techniky, mzdová účetní či Programátor www aplikací,“ řekl mluvčí Úřadu práce Martin Bušo.
Do digitálních kurzů v rámci programu Jsem v kurzu se pak od února 2023 přihlásilo 13 a půl tisíce lidí a dokončilo ho také 10 tisíc. Nejčastěji se jednalo o digitální gramotnost, ovládání Excelu a Wordu a pak o kurzy programování, umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti.
Většina českých firem už využívá AI
Náběh byl přitom podle Úřadu práce pomalý a pořádně se vše rozjelo až letos. „Zájem roste, počítačové kurzy patří mezi nejčastěji využívané typy rekvalifikací,“ řekl Bušo.
Kladné vyřízení žádosti o rekvalifikaci přitom není automatické. Žadatel musí splnit celou řadu podmínek, mimo jiné musí splnit různé kvalifikační předpoklady. Rekvalifikace musí být navíc „účelná a potřebná“.
V případě kurzů digitálního vzdělávání se spoluúčastí bývá ale schválena většina.
Lidí je stále málo
Podle expertů by měl stát lidi motivovat k podobným kurzům více. „Počty proškolených lidí v digitálních dovednostech nejsou nikterak vysoké a byli bychom rádi, aby rostly. Firmy potřebují připravené zaměstnance, kteří budou schopni reagovat na zvyšující se požadavky na digitalizaci a automatizaci procesů ve firmách,“ řekl Ondřej Hanuš, vedoucí projektu ITjede.cz.
I podle Tomáše Dombrovského z Alma Career zatím proškolovaných lidí není dost. Sám však věří, že se situace zlepší.
„V nejbližších letech projdou kurzy v souvislosti s tím, jak se mění situace na trhu práce, statisíce lidí,“ myslí si a dodává, že ne vždy budou placené z veřejných peněz, ale třeba firmami.
Změny u dělníků i lékařů
Podle loňské analýzy ministerstva práce umělá inteligence a digitalizace povedou k výrazné proměně pracovního trhu. „Obecně lze shrnout, že se v průběhu několika málo let promění 20 až 50 procent pracovních pozic. Část z nich zanikne a objem nově vzniklých bude závislý především na adaptabilitě pracovní síly,“ uvedlo ministerstvo.
Nejdříve se promění manuální rutinní práce ve zpracovatelském a automobilovém průmyslu, zemědělství, stavebnictví a v prodeji. Středně ohrožené jsou znalostní, ale rutinní činnosti v bankách, na finančních trzích, v pojišťovnách či na úřadech. „Zde je výhodou překonání mozkové kapacity člověka v daný moment. Například celková kapacita, rychlost a přesnost ve zpracování úkolu. Stroj počítá mnohem rychleji, nedělá chyby, pracuje s mnoha softwary a daty najednou,“ konstatuje analýza ministerstva.
Umělá inteligence zastane i práci uklízečky. Už brzy
Změna by měla nastat i v nejméně očekávaných oblastech, u znalostních a nepředvídatelných činností. To se týká třeba lékařské diagnostiky, chirurgů a programátorů.
„Poslední studie Aspen Institutu odhaduje, že do roku 2030 bude přes 90 procent pozic vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti, v současnosti je to zhruba 54 procent. Teoreticky se budou muset dodatečně naučit tyto dovednosti až dva miliony pracujících,“ uzavřelo ministerstvo.