Článek
Jedním z klíčových doporučení MMF je zlepšení systémů pojištění pro případ nezaměstnanosti. Fond podle listu Financial Times (FT) upozornil, že na rozdíl od dřívějších technologických inovací, které často vytvářely nové pracovní příležitosti, generativní AI má potenciál způsobit zánik pracovních míst vyžadujících vyšší kvalifikaci. Tento trend by mohl vést k hlubším sociálním a ekonomickým nerovnostem.
MMF připouští, že generativní AI má „obrovský potenciál pro zvýšení produktivity“. Jde především o systémy schopné vytvářet texty či obrázky na základě rozsáhlých datových sad.
Fond nicméně zdůrazňuje, že moderní systémy umělé inteligence „vyvolávají silné obavy ohledně rozsáhlého narušení trhu práce a rostoucí nerovnosti“.
Většina českých firem už využívá AI
Termín generativní umělá inteligence se stal známým veřejnosti zejména po bezplatném zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI s podporou Microsoftu. Tento program získal velkou popularitu a přitáhl pozornost k možnostem a rizikům spojeným s generativní AI.
Regulátoři v pohotovosti
Regulační úřady po celém světě se nyní intenzivně zaměřují na problematiku umělé inteligence. Evropská unie minulý měsíc definitivně potvrdila nová pravidla pro fungování AI, známá jako Akt o umělé inteligenci.
Tato legislativa, která je podle expertů první svého druhu na světě, by mohla sloužit jako vzor pro podobné normy v dalších zemích mimo EU.
Nová pravidla EU zavádějí klasifikaci technologií podle jejich využití a stanovují různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Některé systémy, jako jsou algoritmy na rozpoznávání obličejů, budou podléhat přísné regulaci, zatímco jiné mohou být zcela zakázány.
Cílem těchto opatření je zajistit, aby AI byla důvěryhodná a bezpečná, respektovala základní práva a podporovala inovace.
Podle MMF je nyní nezbytné přizpůsobit vzdělávací a školicí systémy tak, aby připravovaly pracovníky na rychle se měnící podmínky na trhu práce. Fond zdůrazňuje potřebu klást větší důraz na celoživotní vzdělávání a adaptabilitu pracovních sil.
Jak uvádí list FT, tyto kroky jsou klíčové pro zvládnutí výzev, které přináší rozvoj generativní umělé inteligence.
AI může nahradit 300 milionů zaměstnanců
Podle loňské zprávy americké investiční banky Goldman Sachs by umělá inteligence mohla nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě. Umělá inteligence by mohla vést k tvorbě nových pracovních míst a zvýšení produktivity v různých odvětvích.
To by podle amerického futuristy a autora knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything (Vláda robotů: Jak umělá inteligence všechno změní) Martina Forda mohlo mít hrozivé následky.
„Nejde jen o to, že by se to stalo jednotlivcům, ale mohlo by to být docela systémové. Mohlo by se to stát mnoha lidem, zcela náhle, potenciálně všem najednou. A to má důsledky nejen pro tyto jednotlivce, ale pro celou ekonomiku,“ prohlásil Ford.
Mathias Döpfner, generální ředitel německé mediální skupiny Axel Springer, již dříve uvedl, že systémy jako ChatGPT by mohly nahradit kupříkladu novináře. „ChatGPT například umožňuje lidem s průměrným písemným projevem vytvářet eseje a články. Novináři tak budou čelit větší konkurenci,“ uvedl pro BBC ekonom Carl Benedikt Frey působící na Oxfordské univerzitě.
Bojí se i umělci
Také někteří umělci a programátoři vyjadřují obavy o své pracovní vyhlídky v souvislosti s umělou inteligencí. Nicméně umělá inteligence může rovněž vytvářet nové příležitosti a pracovní pozice v oblastech, kde je potřeba zvýšit produktivitu a efektivitu.
Zpráva Goldman Sachs zdůrazňuje, že využití umělé inteligence se v různých oblastech liší a v administrativě lze zautomatizovat více pracovních úkolů než v jiných odvětvích, například ve stavebnictví.
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.