Článek
Asi každý by chtěl, aby jeho mazlíček dostal možnost mluvit. Takovou technologii se snaží firmy vyvinout už od dob animovaného filmu Vzhůru do oblak (2009). Ačkoliv zde pár pokusů o tvorbu mluvícího obojku bylo, až teď firma Personifi AI údajně přichází s plně funkčním výrobkem Shazam Band.
S nápadem na obojek přišel generální ředitel společnosti John McHale. Pro web TechRadar řekl, že jeho psa Rosceho kousl chřestýš, a proto skoro umřel. McHale totiž nevěděl, co se stalo a Rosco mu to nemohl říct. Tato událost mu nedala spát a rozhodl se, že přijde na to, jak mazlíčky rozmluvit.
Jak vypadá svět očima kočky? Stray konečně vyjde na Nintendu Switch
Nový mluvící obojek by měl umožnit vašemu mazlíčkovi komunikovat lidským hlasem a odpovídat na otázky. Vylepšená verze navíc dokáže vaše zvíře pomocí GPS lokalizovat. Pokud se váš pes ztratí, můžete ho sledovat. Náramek vás pomocí textové zprávy upozorní, když se dostane do nějakého nebezpečí. Ať už jde o střet s jinými zvířaty, lidmi nebo dopravou.
Ačkoliv je Shazam dělaný především pro psy a kočky, měl by fungovat pro jakékoli domácí zvíře. Pokud se tedy vejde kolem krku vaší koze nebo ovci, můžete ho využít. Funguje na základech umělé inteligence, která se podobá chatbotovi ChatGPT.
Když moderní umění potká umělou inteligenci
Mazlíčci mohou říct, jak se cítí
Mluvící obojek obsahuje řadu senzorů. Měl by poslouchat slova, která svému mazlíčkovi říkáte, a reagovat na ně. Také by měl interpretovat veškeré pohyby vašeho zvířete a především jeho chování. Výsledkem by mělo být tzv. rozšířené vnímaní.
Toto vnímaní by uživatelům mělo zpětně vyjadřovat náladu, prožitky a reakce mazlíčka pomocí zvukových souvětí. Například „Právě teď je mi smutno“ nebo „Chci pohladit“.
Hlas svému mazlíčkovi můžete vybrat ze 25 různých osobností. Po 30 zkušebních dnech se ale musíte rozhodnout, který vám sedí nejvíc. Mezi osobnostmi jsou například youtubeři Bobby Johnson (RxCKStxR) nebo Dusty Douglas. Ti jsou známí především svým vtipným dabingem zvířat na internetu.
Možností je ale také vtipná jižanská žena, roztomilý trouba nebo mafiánský boss. Klasický britský přízvuk, španělština nebo jamajský patios také nejsou výjimkou. Na své by si tedy mohl přijít skoro každý, ačkoliv všechny jazyky světa zatím dostupné nejsou.
Jestli výrobek ve skutečnosti bude fungovat tak, jak nám ho firma prezentuje, není ale jisté. Zatím to vypadá, že mazlíčci opravdu dostanou možnost mluvit a odpovídat svým majitelům. Každý člověk si ale AI obojek musí na mazlíčkovi vyzkoušet sám. Je také totiž možné, že zvířeti bude nějakým způsobem vadit.
Uživatelé si mohou vybrat ze tří variant – Ultra Plus, Ultra a Feline and X-Small Dogs. Plně vybavený obojek Ultra Plus stojí v předobjednávce 595 dolarů (13 822 Kč). Dvě méně vybavené verze lze pořídit za 495 dolarů (11 499 Kč). Dodávky zboží by měly začít během listopadu.