Článek
Průzkumu se zúčastnilo více než dva tisíce uchazečů o zaměstnání ve Velké Británii. Výsledky ukázaly, že 46 procent z nich využilo umělou inteligenci, aby jim pomohla s procesem podávání žádosti, s vytvořením životopisu nebo motivačního dopisu, píše BBC.
Podle podnikatele a šéfa reklamní agentury Hello Starling Jamese Robinsona vzniká nový trend, kdy uchazeči využívají generativní chatboty s umělou inteligencí z důvodu větší možnosti přijetí do zvoleného zaměstnání. A to i přesto, že se na danou pozici nehodí.
„Já a další vedoucí představitelé podniků sledujeme skutečný trend, kdy uchazeči používají umělou inteligenci k vytvoření životopisů nebo k podání žádosti. Ti schopnější z nich dokonce dokážou zkonstruovat to, že na danou práci mají potřebnou kvalifikaci, i přesto, že ji nemají,“ řekl Robinson pro BBC.
„Na volná pracovní místa v naší firmě občas chodí žádosti, které jsou plné vět vytvořených umělou inteligencí. Ne vždy si toho ale všimnu. Je pro mě velmi obtížné zjistit, co napsal člověk a co umělá inteligence,“ dodal šéf reklamní agentury.
Robinson se podělil o své zkušenosti s přijímáním žádostí o zaměstnání generovaných pomocí AI na sítí LinkedIn. Reakce ostatních vedoucích pracovníků podniků ho překvapily.
„Byl jsem velmi překvapen, ale zároveň potěšen, když jsem dostával zprávy od lidí s totožnými problémy. Bylo jich opravdu hodně,“ vysvětlil Robinson.
Vhodné využití umělé inteligence
Podle Robinsona i přesto existuje vhodné využití umělé inteligence, které by jeho podniku naopak mohlo pomoct. Navíc AI pomáhá žadatelům být ve svých žádostech stručnější a přesnější.
S tím souhlasí i kariérní poradkyně na Metropolitní univerzitě v Cardiffu ve Velké Británii Megan Cooperová. Ta se snaží studenty při podávání žádostí o zaměstnání vést k etice používání umělé inteligence.
„AI můžeme používat jako nástroj a doplněk naší vlastní práce. Přesto by neměla nahradit lidský úsudek nebo za nás napsat úplně celou žádost,“ řekla Cooperová.
„Hodí se například ke kontrole již napsaného textu, ke strukturování životopisu nebo v rámci celého procesu podávání žádosti. V tom naše studenty plně podporuji,“ dodala kariérní poradkyně.
Bez umělé inteligence podvádíte sami sebe, říká student
Pro některé studenty či uchazeče o zaměstnání ale používání umělé inteligence představuje příliš velké riziko. Například osmnáctiletá studentka Jasmine Jamesová uvedla, že se používání umělé inteligence při své práci na univerzitě vyhýbá.
„Mám pocit, že je to příliš velké riziko, pokud jde o plagiátorství a podobné věci. Ale chápu, proč ji lidé používají. Je to rychlejší a jednodušší alternativa. Jen mám pocit, že informace nejsou vždy správné,“ vysvětlila.
Na druhou stranu podle studenta počítačové bezpečnosti Timothyho Mitchella ti, kteří nevyužívají umělou inteligenci, podvádějí sami sebe.
„Ačkoliv se to někomu nemusí líbit, umělou inteligenci používají skoro všichni. Jak studenti a lektoři, tak uchazeči o zaměstnání a zaměstnavatelé,“ řekl.
„To, v čem jsou lidé nejlepší, je kreativita a vytváření nových věcí. A umělá inteligence nedokáže z principu myslet jinak, než jak ji to naučili. Navíc nám může v mnoha věcech pomoct,“ uzavřel student počítačové bezpečnosti.