Hlavní obsah

AI Act začne platit už příští měsíc. Dopadne i na české firmy

Již zkraje nadcházejícího měsíce začne platit tzv. AI Act. Jde o nové evropské nařízení o umělé inteligenci (AI). Od 2. srpna začne platit dvouletá lhůta, v rámci které budou mít firmy a úřady čas na přípravu, než nařízení začne být přímo závazné. Některé části nové regulace AI nicméně budou vymahatelné už po šesti měsících. Vyplývá to ze znění zveřejněného zákona a vyjádření expertů.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Pro celou Českou republiku i jednotlivé firmy půjde podle Lukáše Benzla, ředitele České asociace AI, o start nabitého harmonogramu, kdy budou muset tuzemské subjekty plnit řadu povinností.

Vše začíná 2. srpnem, jak bylo již uvedeno výše. Od 2. února 2025 pak začnou platit obecná ustanovení a zakázané postupy v oblasti umělé inteligence a do 2. srpna 2025 pak musí členské státy zřídit oznamující orgány a určit oznamující subjekty.

Ujede Evropě kvůli regulacím vlak? Technologičtí giganti odložili start AI

AI

V plném rozsahu se pak nařízení začne uplatňovat od 2. srpna 2026 s výjimkou týkající se systémů AI používaných jako bezpečnostní součást produktu. „Třebaže se může zdát, že je na přípravu dostatek času, opak je pravdou,“ zdůraznil Benzl s tím, že by rád apeloval na to, aby s přípravou na regulaci a první povinnosti začaly české společnosti ihned.

„Již v únoru příštího roku začne například platit ustanovení týkající se školení zaměstnanců v oblasti AI gramotnosti. Regulace se svým způsobem dotkne všech možných oddělení firem od vývoje, přes marketing až po lidské zdroje,“ podotkl ředitel České asociace AI.

Týká se i subjektů mimo EU

Podle poradenské firmy Deloitte se pravidla a regulace v tomto nařízení aplikují nejen na organizace a jednotlivce v rámci Evropské unie, ale také na ty, kteří se nacházejí mimo EU, ale jejich aktivity mají dopad na trhy EU nebo občany EU. Jinými slovy i organizace mimo EU budou muset dodržovat tento zákon, pokud se jejich AI týká osob nebo trhů v EU.

AI Act se podle ředitele pro AI firmy Creative Dock Adama Hanky snaží nastavit pravidla pro využití umělé inteligence tak, aby z ní co nejvíce lidí i firem mělo užitek, ale aby se zároveň minimalizoval její nechtěný dopad na společnost. „Finální verze pravidel je známá již několik měsíců a mnoho firem se již na nová pravidla připravuje. Ty, které tak ještě nečiní, by měly ihned začít. Jinak může klesat jejich konkurenceschopnost,“ uvedl Hanka.

Zákaz manipulace a zneužívání

Zakázaná bude podle Deloitte taková AI, která manipuluje s lidmi, zneužívá děti nebo klasifikuje lidi podle jejich sociálního chování. Povolená nebude ani vzdálená biometrie sloužící k plošné identifikaci. Zakázán bude také prediktivní policejní dohled, tedy umělá inteligence, která vyhodnocuje pravděpodobnost, že daná osoba spáchá nějaký trestný čin. Nařízení dále kvalifikuje vysoce rizikovou AI, omezeně rizikovou a minimálně rizikovou AI, kterou lze využívat bez omezení.

„Připomeňme také, že je dobře, že se nastavení rámce pro AI na starém kontinentu ujala právě EU. Žádná evropská země totiž není dostatečně silná, aby prosadila svou vlastní regulaci AI a aby její legislativa obstála proti velkým světovým hráčům, mezi které se řadí firmy jako Meta (Facebook), Microsoft nebo Alphabet (Google) nebo nově OpenAI,“ dodal Hanka z Creative Dock.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Jeden patent za druhým. Čína se stává AI velmocí

AI

Související články

Výběr článků

Načítám