Článek
Z celkového objemu české průmyslové výroby v roce 2019 připadla téměř čtvrtina produkce na automobilový průmysl.
„Sektor automotive je celosvětově významnou hnací silou průmyslového uplatnění 5G, neboť výrobci automobilů a jejich komponentů vždy provozovali vysoce inovativní výrobní zařízení,” uvedl ke studii Sebastian Elmgren ze společnosti Ericsson.
Automobilky podle něho běžně používají vybavení, jako jsou elektrické šroubováky a další chytré nářadí s vestavěnými senzory, nebo třeba roboty přepravující náhradní díly po areálu továrny. Aby ze svého chytrého vybavení vytěžily maximum, potřebují podle Elmgrena podniky robustní bezdrátové spojení s minimální latencí, jaké poskytuje 5G.
Technologie 3G míří do důchodu. Jak šel čas s mobilními sítěmi
Mezi další příklady průmyslového užití 5G zmíněné Elmgrenem patří brýle s technologií rozšířené reality (AR), jaké ke kontrole kvality 5G komponent používá firma Ericsson ve svých vlastních chytrých továrnách. Zařízení zobrazuje všechny potřebné informace v zorném poli technika a zefektivňuje jeho práci o 50 procent.
Podobným způsobem lze zjednodušit opravy a úpravy zařízení tím, že inženýr již nemusí vyrazit do terénu, nebo dokonce přicestovat z druhého konce světa, dodal Elmgren.
Podle šéfa české pobočky Ericssonu Cveta Gašperuta spustí tuzemské podniky první 5G sítě již letos. Ericsson nedávno uzavřel kontrakt s největším tuzemským vlastníkem telekomunikačních sítí CETIN na výstavbu sítě 5G a modernizaci stávajících mobilních sítí.
Mobilní sítě 5G umožňují desetinásobnou rychlost připojení proti LTE. Kmitočty v pásmu 700 MHz potřebné pro 5G vydražili v aukci loni na konci roku stávající operátoři.