Článek
Vlasta Kálalová-Di Lotti pocházela z Bernartic u Písku, ale znají ji lidé po celém světě. Jedna z nejvýjimečnějších českých žen 20. století, které se přezdívalo Albert Schweitzer v sukních, mluvila mnoha jazyky a úspěšně vystudovala medicínu. Před sto lety odjela tehdy třicetiletá doktorka do Istanbulu a odtud pokračovala do Bagdádu, kde založila soukromou nemocnici. V ní pracovala jako lékařka a léčila tu i členy královské rodiny. Její specializací byly tropické nemoci a zajímala se i o entomologii.
V Iráku se také provdala za vnuka italských přistěhovalců Giorgia Di Lotti, který byl v Bagdádu úředníkem státní správy. Měli spolu dvě děti.
„Lékařku si tu připomínáme historicko-dokumentační výstavou. Ta nabízí především množství fotografií a písemností pořízených přímo V. Kálalovou-Di Lotti a dále pak řadu exponátů z Národního a Náprstkova muzea. Pro ně totiž v Orientu nasbírala nemalé množství předmětů a zvířecích jedinců, převážně exotického hmyzu,“ řekl kurátor výstavy Jiří Prášek.
V Prácheňském muzeu jsou k vidění unikátní královské šperky. Ale jen několik dní
Některé exponáty pocházejí i ze sbírek Prácheňského muzea. Tím asi nejzajímavějším je gynekologické křeslo, které lékařka používala ve své praxi. K vidění je také kurdská panenka, s níž si hrála lékařčina dcera Drahomila Lydia.
Krutý osud
Na počátku třicátých let onemocněla Vlasta Kálalová-Di Lotti horečkou dengue a byla několik měsíců upoutaná na lůžku. V roce 1932 se vrátila zpět do Československa, kde se uzdravila. Dne 8. května 1945 byla celá její rodina napadena prchajícími německými vojáky a zabita. Zastřelen byl manžel, syn i hospodyně. Dcera Drahomila byla zavražděna úderem pažby do hlavy. Jediná Vlasta přežila, a to jen díky tomu, že ji ležící v tratolišti krve považovali vrazi za mrtvou.
„Výstava v Prácheňském muzeu mapuje celý život této výjimečné lékařky i ženy, jež navzdory ztrátě nejbližší rodiny neustala v pomoci druhým a věnovala se odborné a charitativní činnosti až do své smrti v roce 1971. Jako doprovodný program jsou připraveny dvě přednášky a také scénické čtení o osudech lékařky v podání herců Jany Plodkové a Romana Zacha, které se uskuteční 5. listopadu od 19 hodin,“ dodal kurátor výstavy.
Život lékařky zpopularizovala Ilona Borská v románu Doktorka z domu Trubačů. Vlasta Kálalová-Di Lotti byla v roce 1992 in memoriam vyznamenána Řádem T. G. Masaryka III. třídy, je po ní pojmenována i planetka objevená v roce 1999 a v roce 2007 byla zařazena mezi Významné české ženy ve světě.