Článek
„Byl zaštiťující osobností odbojových skupin na Plzeňsku,“ řekl Novinkám plzeňský publicista Zdeněk Roučka, který vznik desky inicioval a Weidmannův příběh zachytil v právě vydané brožuře.
„Zaujal mne už jako malého kluka, když jsem si všiml, že na památníku u vejprnického popraviště figuruje i jméno jakéhosi podplukovníka. Přišlo mi tenkrát děsivé, že mohli zastřelit i takovouto šajbu,“ poznamenal.
K osudům Jaroslava Weidmanna se dostal před několika lety při přípravě jiné knihy z protektorátu. Weidmann to dotáhl do hodnosti podplukovníka pěchoty ve čtyřiapadesáti letech, krátce před Mnichovem. „Den před osudným 15. březnem 1939 svolal do plzeňské pivnice U Salzmannů skupinu záložáků. A rozloučil se s nimi s tím, aby v situaci, kdy se může stát cokoli, nezapomněli na přísahu vojáka,“ konstatoval Roučka.
Sklář a podnikatel za války chránil své dělníky, nakonec ho k smrti uštvali vlastní lidé
Cenzura nezaspala
Weidmann brzy zorganizoval na Plzeňsku několik odbojových skupin. „Zabývali se především předáváním zpráv o zbrojní výrobě ve Škodovce, sabotážemi, ukrývali zbraně,“ upřesnil Roučka.
Pak přišel neskutečně naivní úlet jednoho ze spolupracovníků. „Jednačtyřicetiletý kapitán František Sigmund se v dopise své známé nasazené na práci do Německa pochlubil, že založil v Plzni odbojovou skupinu. A že uprchne do Anglie. Říšská cenzura dopis samozřejmě zadržela,“ konstatoval Roučka.
Pro Sigmunda si 12. května 1942 přišlo gestapo. „Bez většího nátlaku vyzradil vše, co věděl o Weidmannově činnosti i o dalších členech. Weidmannovi se podařilo ukrýt v Kralovicích, ale gestapáci si došli pro jeho sedmačtyřicetiletou manželku Ludmilu a devatenáctiletou dceru Milenu. Krátce nato se odbojář sám přihlásil na policii, ženy poté propustili na svobodu.“
Po atentátu na Heydricha věci dostaly krutý spád. V sobotu 27. června 1942 odvezl náklaďák dvanáct Čechů na popraviště v rokli u Vejprnic nedaleko Plzně. Jedním z nich byl Weidmann, dalším Sigmund, spolupráce s nacisty mu nepomohla. „Nic netušili, mysleli, že budou patrně převezeni k dalšímu výslechu na Pankrác. Pak přišel totální šok, trest smrti. S vykonáním ihned,“ popsal jejich poslední chvíle Roučka.
Smrt v Osvětimi
Tragédie rodiny Weidmannů tím neskončila. V listopadu 1942 při pokusu o sabotážní akci na škodovácké železniční vlečce dva mladí odbojáři zabili dva členy ozbrojené stráže.
„Noviny psaly o odporném teroristickém činu, plakáty slibovaly odměnu, ale k ničemu to nevedlo. Rozzuření nacisté nakonec pozatýkali jednadvacet lidí, příbuzné těch, které popravili ve Vejprnicích. Mezi nimi Ludmilu a Milenu,“ sdělil Roučka.
Terezín byl jen přestupní stanicí na smrt, ta si pro obě ženy došla pár měsíců poté v Osvětimi. Po dívce zbyl moták adresovaný příbuzným: „Nedělejte si o nás starost! Vydržíme.“