Hlavní obsah

Z uranových dolů, ve kterých dřeli a umírali vězni, se stává muzeum. Připomíná jejich osudy

V autentickém prostředí přímo pod vysokou těžební věží bývalých uranových dolů připomíná Hornické muzeum Příbram politické oběti minulého režimu. Jako vězni tady končily tisíce lidí. V pátek zahájená výstava ukazuje některé osobnosti, jež se nedobrovolně staly horníky a těžily uran.

Vězni dřeli a umírali v uranových dolech. Muzeum připomíná jejich osudyVideo: Radek Plavecký, Novinky

Článek

„Politických vězňů byla celá řada. Vybrali jsme část z nich, účastníky protinacistického odboje, vojáky z Anglie a Francie i z východní fronty, jimž se režim po roce 1948 takto ‚odměnil‘,“ uvedl ředitel muzea Josef Velfl.

„Kromě těchto lidí tady ale jako vězni skončili i českoslovenští hokejoví reprezentanti, duchovní a mnoho dalších lidí a pracovali tu s běžnými vězni odsouzenými za kriminální činy,“ pokračoval Velfl.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Nová výstava připomíná politické vězně přinucené pracovat v uranových dolech u Příbrami

V expozici jsou využité dokumenty a materiály z vojenského archivu či archivů bezpečnostních složek nebo vojenského historického ústavu.

Uranový důl vypoví o atomové bombě, těžbě i politických vězních

Cestování

„Skončili tady lidé, kteří tu vůbec neměli být. Doba, která si nevážila lidí bojujících za republiku – postavili se nacismu a režim je pak poslal do dolů –, se snad už nikdy nevrátí. Proto je potřeba to stále připomínat,“ zdůraznil vojenský historik Aleš Knížek.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Těžní věž na dole Bytíz u Příbrami

Šachta Bytíz a další doly na okraji Příbrami prosluly nejen jako místo pro vězně, ale také jako významný československý zdroj uranu. „Tím jsme se dostali do světových dějin,“ mínil ředitel muzea.

Nejprve z oblasti Jáchymovska a později především z Příbramska se veškerý uran musel na základě dohody se Sovětským svazem z roku 1945 vyvážet právě do SSSR.

Obohacení uranu pro Dukovany budou místo Rusů zajišťovat Francouzi

Ekonomika

„Sověti sice vyhráli válku, ale neměli atomovou bombu. Proto potřebovali uran,“ vysvětloval význam zdejšího zdroje Velfl, podle něhož se tu vytěžilo 49 tisíc tun této cenné suroviny.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Dochovaná strojovna bývalého uranového dolu Bytíz u Příbrami

Funkční stroje

Areál Bytíz je poslední alespoň z části dochovaný uranový důl z celé oblasti. Pod 32 metrů vysokou věží je i objekt strojovny či kompresorovny a další budovy náležící někdejší šachtě s označením 11A. Spolupracovníkům muzea se dokonce podařilo zprovoznit zdejší jeřáb.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

V dochované strojovně bývalého uranového dolu Bytíz u Příbrami je ještě funkční jeřáb

Přímo ve strojovně a pod ní se navíc chystá úplně nová expozice. „Bude to interaktivní multimediální výstava, návštěvníci se dostanou do podzemí a zažijí, jaké to bylo fárat, jak je těžké sbíjecí kladivo nebo vrtačka,“ lákal ředitel muzea, ale mnoho podrobností zatím prozrazovat nechtěl.

V následujících dnech si části areálu převezme stavební firma. Vznikne vhodný příjezd, parkoviště, zázemí pro návštěvníky i pracovníky muzea, depozitář, a především samotná interaktivní expozice.

Ta by měla být přístupná na přelomu let 2026 až 2027. Do té doby mohou návštěvníci využít výstavu v plenéru i prohlídku strojovny.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Nová výstava připomíná politické vězně přinucené pracovat v uranových dolech u Příbrami

Povltaví zbavil hitlerovců chlapík, po němž se jmenuje tank

Historie

Výběr článků

Načítám