Článek
Po slavném návratu na newyorské letiště Floyd Bennet Field čekalo na Wileyho Posta na 15 tisíc nadšených fanoušků. Aby také ne, právě se vrátil jejich dobrodruh a nový světový rekordman.
7 dní, 18 hodin a 49 minut, tolik času stačilo Postovi na zdolání vzdálenosti 25 110 kilometrů. Svůj předchozí, dva roky starý rekord, Post ještě o neuvěřitelných 21 hodin vylepšil. Husarský kousek, který provedl sám bez navigátora, nešel provést bez mezipřistání. Jako chvilkové oázy klidu posloužily Postovi Harbor Grace a letiště v Berlíně, Moskvě, Novosibirsku, Irkutsku, Skovorodinu, Chabarovsku, na Aljašce a v Edmontonu.
Z Edmontonu to pak byl už jen kousek zpět do New Yorku na letiště Floyd Bennet Field. Místa triumfálních oslav i místa, kde ke svou cestu kolem světa Post před osmi dny odstartoval.
Parašutistou v leteckém cirkusu
Wiley Post se narodil v Grand Saline v Texasu do rodiny farmáře Williama Francise Posta a jeho ženy Mae Quinlan. Když bylo Wileymu pět, opustila rodina nehostinný venkov a přestěhovala se do Oklahomy. Zde mladý Wiley získal vzdělání a prvně se přimotal k létání.
Postova oficiální letecká kariéra začala relativně pozdě, ve 26 letech. Tehdy se Wiley živil jako parašutista v létajícím cirkuse Burrela Tibbse a byl součástí úchvatných tandemových seskoků tohoto cirkusu.
V říjnu roku 1926 postihla Posta vážná nehoda. Během výbuchu na ropné plošině přišel o levé oko. Jak se říká, vše zlé bylo pro něco dobré. Post si za peníze od pojišťovny pořídil první letoun a také se seznámil s Willem Rogersem. Z obou mladých mužů se stali přátelé na život a na smrt. Bohužel, jak se později ukázalo, doslova.
Winnie Mae
O dva roky později se Post stal osobním pilotem oklahomských ropných magnátů Powella Briscoea a F.C. Halla. A právě Hall si roku 1930 pořídil nejlepší a nejrychlejších letadlo té doby, jednomotorový Lockheed Vega, který pojmenoval po své dceři Winnie Mae.
Na tomto letounu uskutečnil Wiley Post své legendární přelety. Jako první letěl bez mezipřistání z USA do Berlína, v roce 1931 s navigátorem Haroldem Gettym prvně obletěl zeměkouli a to samé předvedl i o dva roky později. V červenci roku 1933 však už nebyl v kokpitu sám, společnost mu dělaly autopilot a letecký kompas.
Životní vášeň se však Wiley Postovi stala osudnou. Dne 15. srpna roku 1935 zahynul spolu s Willem Rogersem během průzkumného letu nad Aljaškou. Jejich letadlo se zřítilo do chladné vody laguny. Na vině bylo špatné počasí a motor, který vysadil, a těžký stroj se stal nekontrolovatelným.
Krátce po Wileyho smrti odkoupil Winnie Mae od Postovi manželky Smithsonův institut a umístil letoun do svých muzejních sbírek.
Zajímavosti 15. července
Svátek: Jindřich
Významné události:
1997 slavný módní návrhář Gianni Versace zemřel na následky atentátu, Versaceho před jeho domem na Floridě zastřelil sériový vrah Andrea Cunana, který poté spáchal sebevraždu
2007 britský právník, otužilec a člen ekologické organizace Světový fond na ochranu přírody Lewis Pugh uplaval v Severním ledovém oceánu jeden kilometr
Významná narození:
1606 Rembrandt (holandský malíř, autor obrazu Noční hlídka)
1961 Forest Whitaker (americký filmový herec a producent, snímek Poslední skotský král)
1984 Veronika Zuzulová (slovenská alpská sjezdová lyžařka)
Na počest hrdinného letce byla pojmenována i dvě letiště. Jedno v Oklahomě a druhé v Barrow na Ajlašce. Místě, kde se Wiley Post naposledy vznesl do oblak.