Článek
V 70. letech měl britský hudební fanoušek dvě možnosti. Buď posvátně obdivovat uhlazené Beatles v čele s Johnem Lennonem, nebo propadnout kouzlu drsných buřičů z Rolling Stones. Ti holdovali čistokrevnému rhythm'n'blues a hudba v jejich podání byla drsnější a černošštější než u Beatles.
Parta kolem frontmana Micka Jaggera a kytaristy Keitha Richardse pobuřovala od svého začátku. Veřejnost je často obviňovala ze šlapání po morálních hodnotách a špatného vlivu na mládež. Image „zlých hochů“ se Rolling Stones v příštích 49 letech už nezbavili.
Název The Rolling Stones vznikl náhodou. Kapela si ho vybrala po tom, co jim zavolal majitel jednoho z londýnských klubů, kde měli večer koncertovat, a ptal se na název kapely. Mick Jagger nevěděl, jak odpovědět a sklopil zrak na zem. Na podlaze zkušebny se zrovna válela výběrová deska Muddyho Waterse s titulní písní Rollin’ Stone Blues. „Tak teda Rolling Stones,“ řekl prý Jagger do telefonu po chvilce váhání.
Vyplazený jazyk nad Prahou
V roce 1971 vzniklo slavné logo Stoneů s vyplazeným jazykem, vytvořil ho John Pasche. A za pár desítek let se v rámci Steel Wheels-Urban Jungle tour dočkali i čeští fanoušci, jazyk Rolling Stones byl nad Prahou poprvé vyplazen v roce 1990.
V srpnu 1990 tak na místě bývalých spartakiádních cvičení na Strahově vyrostlo grandiózní pódium připomínající ropnou plošinu. Rolling Stones neměli s koncerty na podobných místech žádné zkušenosti. Jeden z jejich techniků se prý ptal, zda je v Praze možné sehnat obyčejné kladivo.
„Já jsem byl dokonce tak nervózní, že jsem si na koncert vzal jen prázdný futrál bez kytary,“ vzpomíná na jedinečnou událost Vladimír Mišík, který jedné z nejslavnějších kapel všech dob předskakoval.
Vábnička v podobě Václava Havla
„Kameny“ tehdy do Prahy přivezl Keith Richards. Ten byl v roce 1968 v hlavním městě jako turista a jeho bohatá historie, pohnutý současný stav a především osoba Václava Havla ho fascinovali. Právě Havel byl hlavním důvodem, proč Rolling Stones do Prahy opravdu přijeli.
Píseň Satisfaction se pro mnohé Čechy stala i sladkou hymnou sametové revoluce.
Od roku 1990 přijeli Rolling Stones do Prahy ještě třikrát, v letech 1995, 1998 a 2003. V roce 2007 zavítali v rámci Bigger Bang tour i do Brna. A to i přesto, že několik evropských termínů museli kvůli zranění kytaristy Keithe Richardse zrušit.
Zajímavosti 12. června
Svátek: Antonie
Významné události:
1897 byl patentován proslulý "švýcarský" nůž
1963 proběhla premiéra velkofilmu Kleopatra v titulní roli s božskou Liz Taylorovou
Významná narození:
1924 George Herbert Walker Bush (v pořadí 41. prezident USA)
1941 Chick Corea (americký jazzman)
1965 Filip Topol (zpěvák a pianista, lídr skupiny Psí vojáci)
Richards, který se při dovolené na Fidži zřítil z palmy, se ale vykurýroval a v Brně se on i celá kapela představili ve skvělé formě. V podobné, jako když před 49. lety v klubu Marquee jako neznámí mladíčci začínali.