Článek
„Je to až neuvěřitelné, že je něco takového po více než tři čtvrtě století možné. Prostě jen sáhli do archivu a pustili se do výroby. Usnadnilo nám to práci, protože nemuseli postupovat podle nepřesných dobových fotek,“ řekl Novinkám ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Plánky ke kamnům z Brna měli stále v archivu
Rakouská firma byla založena v roce 1927. Patří mezi nejvýznamnější výrobce kachlových kamen v Evropě a její výrobky lze proto nalézt v nejslavnějších muzeích. Vedl ji donedávna Christopher Angermayer, který byl již čtvrtou generací kamnářů provozující tuto firmu.
Jeho tatínek před desetiletími kamna, zachycující významná moravská města, vyrobil a nainstaloval. Orlice byla symbolem hrdosti a svrchovanosti Moravy.
Léta nepoužívaná kamna Jiřího Mahena ukrývala staré písemnosti
Na stejné místo jako kdysi tatínek Christopher s kolegy umístil kopii orlice. Firmu už vede jeho syn, tedy pátá generace.
Vyrobili pro Brno i prince Evžena
Obdobný kousek se povedl před lety. Ve Vlaštovčím hnízdě jsou ještě kamna, která kdysi zdobila jezdecká soška rakouského vojevůdce prince Evžena Savojského (1663-1736). Původní zmizela po roce 1945 a nepodařilo se ji nalézt.
Firma Keramische Werkstätte Angermayer z Eberschwangu stavěla kdysi i tato kamna a měla k nim plánky, podle nichž sochu prince Evžena, známého bojovníka s Turky, vyrobila znovu. Rozdíl nelze poznat.
„Ve věži bylo sice původně více kamen, ale ty už nebudeme obnovovat. Nicméně jsme moc rádi, že původní už máme v pořádku,“ doplnil ředitel.