Článek
John Dillinger byl recidivista a páchal největší zločiny, přesto se však těšil obrovským sympatiím veřejnosti. Podle státních institucí vykrádal banky a neváhal zabíjet, podle mínění obyčejných lidí jen trestal ty, kdo zavinili hospodářskou krizi.
Status hrdiny umocnila i jeho smrt. Dillingera zradila a napospas kulkám FBI vydala milovaná přítelkyně Anna Sageová.
Veřejný nepřítel i gentleman
Rozporuplným příběhem Johna Dillingera se nechal fascinovat i americký režisér Michael Mann. Autor krimithrillerů Miami Vice a Nelítostný souboj natočil v roce 2009 o životě bankovního lupiče kasovní trhák Veřejní nepřátelé. Hlavní postavu zde ztvárnil Johny Depp, jeho manželku Marion Cottilard.

Johny Depp jako John Dillinger ve filmu Veřejní nepřátelé
Život Johna Dillingera silně ovlivnily události v dětství. Po smrti matky připadla výchova do rukou despotického otce, který syna neváhal při každé příležitosti fyzicky trestat.
V osmnácti letech se John přihlásil k námořnictvu, ve výcviku ale dlouho nevydržel. Přísný řád, bezpodmínečná kázeň, uniformy, to nebylo nic pro něj. Z námořnictva uprchl a vrhl se na zločinecké scestí. Stal se součástí organizovaného gangu, kterému velel ostřílený trestanec.
Bohužel, ostřílený nebyl dostatečně. Při prvním přepadení byla celá skupina chycena a poslána na deset let do vězení. Vazba však nemusí být vždy na škodu, jak se ukázalo. Dillinger ve vězení získal cenné zkušenosti a řadu kontaktů. Po devíti letech měl všeho dost, tak z věznice uprchl.
Po svém útěku v roce 1933 si Dillinger založil vlastní gang. Stavebními kameny byli zkušení trestanci z vězení.
První banku vyloupili 17. července roku 1933 a nezůstalo jen u ní. Během následujících čtyř měsíců jich Dillingerova skupina vyloupila ještě šest. Počet vyloupených bank nadále vzrůstal, stejně tak popularita velitele skupiny. Dillinger se při přepadávání bank představoval, a když propouštěl rukojmí, potřásl jim rukou a omluvil se.
Osudná návštěva biografu
FBI ale měla na Dillingera odlišný názor. Za účelem okamžitého dopadení vytvořila speciální čtyřicetičlenné komando. V září roku 1933 se skupině podařilo Dillingera v Ohiu zatknout. Jeho komplicové se ale převlékli za policisty a svého šéfa osvobodili.
Následovaly banky v Arizoně, Indianě a na Floridě i další zatčení. Došlo k němu v Tucsonu a Dillingera převezli do věznice Crow Point v Indianě. Ani zde však nepobyl dlouho. Vyrobil si dřevěnou maketu pistole, začernil ji krémem na boty a strážného výhrůžkami donutil k propuštění z věznice.

Biograf v Chicagu, před kterým Johna Dillingera zastřelila FBI
FBI vypsala na jeho dopadení odměnu 20 000 dolarů. Dillinger si nechal udělat plastickou operaci a kyselinou odstranit papilární linie na prstech. Leč vše bylo marné. Zrada přišla nečekaně - z vlastních řad.
Zajímavosti 17. července
Svátek: Martina
Významné události:
1453 proběhla bitva u Castillonu, poslední střetnutí Stoleté války, Francouzi zvítězili a celou válku vyhráli
1945 byla zahájena Postupimská konference, cílem zasedání bylo dohodnout se na poválečném uspořádání Evropy a budoucnosti poraženého Německa
1989 Milouš Jakeš přednesl v Červeném Hrádku svůj legendární projev odsuzující požadavky demokratizace
Významná narození:
1920 Juan Antonio Samaranch (bývalý prezident Mezinárodního olympijského výboru)
1952 David Hasselhoff (americký herec a zpěvák, představitel Mitche ze seriálu Pobřežní hlídka)
Přítelkyně Anna Sageová si s ním v Chicagu domluvila návštěvu kina. Když ruku v ruce vyšli ven, FBI už na ně čekala. John Dillinger špatně vyhodnotil situaci a sáhl po zbrani, kterou vždy nosil při sobě. Následkem byla okamžitá smrt.