Článek
Ve třiatřiceti letech, v roce 1946, se jí narodil syn Josef, její poslední dítě. Po porodu byla Květoslava Patočková (1912–1991), pozdější známá léčitelka, velmi nemocná. Údajně celá zčernala a vypadalo to, že zemře.
Tehdy se jí prý zdálo, že vidí něco jako oko, které hoří, a pak k ní promluvil hlas Panny Marie. „Budeš žít, ale až do smrti budeš jen pomáhat lidem,“ pronesl hlas. A tak se také stalo.
Ve stejném roce, 1946, se Květoslava Patočková přistěhovala do Semil a postupně si tu budovala věhlas léčitelky rozdávající dobré rady pro léčení.
V Česku působí desítky sekt. I skrytě
„Už její otec Josef Hajna byl známý svými jasnovidnými schopnostmi a zručností při napravování končetin. Pro pomoc chodili lidé i za manželem paní Patočkové – Josefem. Postupně stále více však lidé přicházeli za Květoslavou,“ prozradil historik semilského muzea Tomáš Chvátal.
Léčila herce, zpěváky i kosmonauta
Jak už dříve letos Novinky a Právo připomínaly v jiném článku, za svůj život léčila desítky tisíc lidí, byl mezi nimi dlouholetý komunistický ministr zahraničí ČSSR Bohuslav Chňoupek, kosmonaut Vladimír Remek, zpěvačka Hana Zagorová, herci Josef Kemr, Josef Vinklář či Luba Skořepová nebo malíři Vladimír Komárek či Adolf Born.
Po výzvě pro pamětníky se semilskému muzeu přihlásily stovky lidí, kteří k paní Patočkové docházeli nebo se v jejich rodině uchovala vzpomínka na její mimořádné schopnosti.
„V roce 1986 se nám narodila holčička a zpočátku vše bylo, jak má být. Ale pak se něco pokazilo a lékařská péče k ničemu nevedla. Dozvěděli jsme se o paní Patočkové a ihned jsme za ní jeli, psal se rok 1989. Když jsme přišli na řadu a vešli dovnitř, cítila jsem se velmi příjemně. Paní Patočková se na naši holčičku velice dlouze podívala, pak vzala papír a začala psát. Pak nám vysvětlila, jak máme vše podávat,“ vyprávěla Tomáši Chvátalovi před dvěma lety jedna z pamětnic.
„Když jsme odcházeli, tak jsem se zeptala, kdy máme znovu přijít. Paní Patočková nám odpověděla s takovým přesvědčením, že už chodit nemusíme, že holčička bude zdravá. A měla pravdu. Už nikdy žádné potíže nebyly. Dceři je dnes 35 let a má krásnou a zdravou rodinu,“ popsala žena.
Případ vraždy léčitele vstoupí do historie práva i psychiatrie, prohlásil u soudu znalec
Jiná historikům vylíčila duchovní zázemí léčitelky. „Byla hluboce věřící a denně navštěvovala kostel nedaleko jejího domu. Na jejím stolečku stál kříž. Ona seděla v komůrce, kde přijímala pacienty, a bolavé nohy měla obalené. Nemluvila mnoho, nebylo třeba. Měla vždy připravený papír, na který psala, jak postupovat při sdělených potížích a problémech. Vyzařovala z ní láska a nesmírná pokora. Často jsem vnímala, že se uzdravuji už jen tím, že jsem v její přítomnosti,“ vypověděla v roce 2022 další z pamětnic.
Předpověděla covid
Řada posbíraných svědectví a vzpomínek na paní Patočkovou se týká také jejích jasnovidných schopností a umění předpovídat budoucnost. Semilské muzeum například zaznamenalo vzpomínku lékaře, u něhož se Patočková léčila. Tomu prý v roce 1991 řekla, že lidé budou žít 30 let v blahobytu a že pak přijde taková choroba, se kterou si lékaři nebudou vědět rady, a že to bude plicní mor.
Všechny výsledky bádání, zaznamenaná svědectví a vzpomínky i dochované artefakty o Květoslavě Patočkové i léčitelích a léčitelství v oblasti mezi Českým rájem a Krkonošemi chce teď semilské muzeum shrnout do nové expozice. Tu plánuje už v červnu otevřít v domě v Jílovecké ulici, který převzalo od města Semily.
„Téma léčitelství se ukázalo natolik nosné a zajímavé pro návštěvníky i badatele, že jsme se rozhodli z našich výstav vytvořit trvalou expozici,“ potvrdil Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie v Semilech.