Článek
S vznikem nového státu vyvstala i potřeba znát podrobná demografická data. Za obzvlášť důležité bylo považováno znát počet obyvatel, především těch menšinových a přistěhovalců. Poslední sčítání na našem území před první světovou válkou a vznikem samostatného Československa proběhlo v roce 1910. Podle tradice převzaté od monarchie se měl další sběr dat konat o deset let později. V novém státu vznikly i nové instituce a orgány, jedním z nich byl v roce 1919 i Státní úřad statistický, který měl na starosti právě i sčítání lidu.
Protože nebyly ještě zcela přesně známy hranice Československa a navíc byl teprve v roce 1920 přijat nový zákon o sčítání lidu, bylo vše o rok odloženo a vznikla tak nová tradice, kterou známe i dnes, tedy sčítání lidu na českém území každých deset let s jedničkou na konci letopočtu. 15. února 1921 se uskutečnilo první sčítání československých obyvatel a zároveň byl proveden soupis bytů v osmadvaceti aglomeracích, které měly alespoň 20 tisíc obyvatel.
Vaše postavení před rokem 1914?
Poválečné sčítání se dost lišilo od toho předchozího, právě kvůli válce, jež zasáhla i naše území. Proto byly výsledky zpracovány pouze za obyvatelstvo přítomné a ne bydlící. Nejdůležitější bylo ale zjištění národnosti obyvatelstva, které mělo potvrdit oprávněnost vzniku Československa. Definice národnosti totiž říkala, že „národností jest rozuměti kmenovou příslušnost, jejímž vnějším znakem jest zpravidla mateřský jazyk.“
Dalším důležitým aspektem bylo zjištění povolání obyvatelstva. Za touto kolonkou však nebyl zájem zjistit, jaká profese je nejoblíbenější nebo nejobsazenější, ale zjištění ekonomické situace obyvatel. V obsahu formuláře pro sčítání lidu bylo např. příbuzenský nebo jiný poměr k majiteli bytu, znalost čtení a psaní, nebo zjištění výdělkové činnosti osoby před první světovou válkou.
Výsledky prvního československého sčítání lidu byly publikovány v sedmi svazcích edice Československá statistika. Dále byl vydán Statistický lexikon obcí v Republice Československé, který se stal základem pro další zpracování sčítání lidu. První sčítání bylo a stále je považováno za velmi úspěšné jak po organizační stránce, tak díky zpracování výsledků.
Formuláře se pokaždé obnovovaly, inovovaly, jak se společnost měnila. Během století byly obohaceny o dodání údajů vybavenosti domácnosti, kolik aut je v rodině, kolik televizorů, kolik domácích mazlíčků. Současný formulář už neobsahuje spotřebiče v domácnosti, za to je tam kolonka, kolik máte doma počítačů a zda jste vybaveni přístupem na internet. Tak počítejte, počítejte. Za chvíli se formulář objeví i ve Vaší schránce.
A jak sčítání v roce 1921 dopadlo? Statistici došli k číslu 13 006 604, přičemž z toho žilo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 10 005 734 lidí, zbylých 3 000 870 na Slovensku.
Zajímavosti 15. února
Svátek: Jiřina
Významné události:
1903 byl založen fotbalový klub SK Kladno.
1932 byl spáchán neúspěšný atentát na amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta.
1991 proběhl summit hlav států Československa, Maďarska a Polska ve městě Visegrád. Zahájení novodobé éry spolupráce v rámci Visegrádské skupiny.
2005 byl založen YouTube, internetové stránky, kde uživatel může nahrát, sdílet a zobrazovat video.
Významná narození:
1564 Galileo Galilei, toskánský astronom, filosof a fyzik, Země je kulatá a Slunce je středem vesmíru.
1877 Louis Renault, francouzský průkopník automobilismu a spoluzakladatel firmy Renault.
1932 Josef Brukner, český spisovatel, překladatel a filmový scénárista, autor textů k obrázkovým knížkám Josefa Lady.
1954 Matt Groening, americký animátor, tvůrce animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama, v současnosti je jejich producentem a scénáristou.
1972 Jaromír Jágr, český hokejista. Ze ZOH si přivezl zlato 1998 a bronz 2006, z MS má dvě zlata a bronz a v NHL v dresu Pittsburgh Penguins vyhrál dvakrát Stanley Cup.
1973 Kateřina Neumannová, česká běžkyně na lyžích. Ze ZOH si přivezla jedno zlato, čtyři stříbra a jednou bronz, na MS získala tři zlata, jedno stříbro a tři bronzy a ve Světovém poháru se dvakrát umístila na druhé příčce a dvakrát na třetí. Několikrát také získala prestižní ocenění Král bílé stopy a Sportovce roku.
V roce 2001 v Česku žilo 10 292 933 lidí, tedy o 287 199 víc než před 80 lety.