Článek
Zimních olympijských her, které se konaly v italském městečku Cortina d’Ampezzo, se zúčastnilo 32 zemí včetně ČSR. Nejpočetnější výpravou byl Sovětský svaz, ten si také odvezl nejvíce medailí. Program her zahrnoval 22 soutěží ve čtyřech hlavních sportech: lední hokej, rychlobruslení, skok na lyžích a alpské a severské lyžování. Ty měly další podkategorie, kam se zařadily například i boby.
První sportovní přenos měl Evropě ukázat kouzlo televize. Nápad přitom přišel přímo od Italů, když italská rozhlasová a televizní společnost RAI rozeslala všem partnerům na kontinentu dotazníky o přímých přenosech ze ZOH. Bohužel ČS televize této nabídky nevyužila, spoléhala na německého kolegu a doufala, že bude moci hry přenášet přes Berlín.
V té době si televizní společnost přidělala svým způsobem dost velké problémy. Neuvědomila si, jak je složité uskutečnit živý televizní přenos sportovního dění, jako jsou olympijské hry. Technika se hodně lišila od té současné, byla větší a těžší. Ukázalo se, že vůbec největším problém je, jak dostat televizní techniku do nepřístupných horských oblastí. Jednoduše ji vozili na saních.
Organizátoři pokryli jen některé vybrané soutěže. Vše nemohli zvládnout. Poprvé se tak na televizní obrazovce ukázal i zahajovací ceremoniál ZOH. Ten ale československý divák nemohl shlédnout, protože olympijské hry z roku 1956 odstartovaly 26. ledna a Československá televize začala s vysíláním her až o dva dny později. Prvním sportem v české televizi bylo tak rychlobruslení můžu na 500 metrů.
České vysílání her bylo pirátstvím
Přenos z her pro našince se však nemusel vůbec uskutečnit. Československá televize vsadila na Berlín, který nepomohl, musela tedy začít jednat, i když opožděně, s RAI. Tehdejší redaktor Mladé fronty Miroslav Hladký odjel do Cortiny d’Ampezzo dělat svou práci, ale k tomu se ještě rozhodl jednat na vlastní pěst a pomoci českému divákovi sledovat své hokejisty v přímém přenosu.
Hladký se sešel s ředitelem RAI a vyrukoval na něj s takovou nabídkou, která se dala velmi lehce odmítnout. Nejen že přiznal, že jejich nabídku ČST odmítla, ale dokonce na otázku, „jak se vyrovnáme po finanční stránce?“ neváhal odpovědět: „Víte, pro nás je to pokusné vysílání, tak vám nemůžeme dát nic.“ Na druhé schůzce už Hladký do něj hučel ze všech stran, zaplatil pohádkovou večeři, až se nakonec dočkal kladné odpovědi, a to v plynulé češtině: „Tak si to vysílejte, ale je to pirátství.“
Nejsledovanější pořad roku
Sedmé olympijské hry se dočkaly neuvěřitelného ohlasu, a to i přes to, že v domácnostech bylo televizorů opravdu poskrovnu. První sportovní přenos s sebou přinesl i první sportovní komentáře. Hokejoví fanoušci mohli sledovat zlatou cestu sovětské reprezentace.
Televizní přenosy se za těch padesát let v mnohém změnily. Spojení televizního vysílání s olympijskými hrami se považuje za vůbec nejtěžší a nejpokrokovější. Vždyť dnes se na televizním vysílání z her podílí více lidí, než je sportovců na samotných hrách. Právě olympijské vysílání pomáhá televizím hledat nové technologie, přístupy a způsoby snímání.
Zajímavosti 28. ledna
Svátek: Otýlie
Významné události:
1855 první lokomotiva absolvovala cestu od Atlantského k Tichému oceánu.
1878 Yale Daily News se staly prvními novinami, které vycházely denně v USA.
1900 založen Klub za starou Prahu - chrání pražské památky.
1919 založena Masarykova univerzita v Brně.
1934 první lyžařský vlek začal fungovat v USA ve Vermontu.
1958 společnost Lego si nechala patentovat design své stavebnice, který je stále kompatibilní s cihlami.
1985 v rámci United Support of Artist for Africa nazpívali světoznámí zpěváci píseň We Are the World pro oběti hladomoru v Africe.
1986 raketoplán Challenger explodoval pouhých 73 vteřin po startu, celá posádka zahynula.
Významná narození:
1910 Adina Mandlová, česká herečka (Mravnost nade vše, Kristian, U pokladny stál).
1936 Alan Alda, americký herec známý ze seriálu MASH rolí kapitána Pierce, za kterou dostal pětkrát cenu Emmy a šestkrát Zlatý glóbus.
1955 Nicolas Sarkozy, současný francouzský prezident.
1959 Frank Darabont, americký filmový režisér (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, Mlha).
1981 Elijah Wood, americký filmový herec (Drtivý dopad, Fakulta, Frodo Pytlík z trilogie Pána prstenů).
Díky televizi se olympijské hry dostaly do podvědomí všech lidí na planetě. Alespoň v České republice se pokaždé stávají nejsledovanějším pořadem roku. Co Čech, to sportovní nadšenec.