Článek
Antisemitská vlna vyvrcholila tzv. nocí zavražděných básníků, při které bylo před 70 lety, 12. srpna 1952, ve vězení Lubjanka v Moskvě zastřeleno 13 sovětských židovských intelektuálů.
Údajný židovský stát na Krymu
Všichni zatčení z let 1948 a 1949 byli sovětskými soudy falešně obviněni, podrobeni fyzickému mučení, aby vypovídali proti sobě a navzájem se obviňovali ze špionáže a podvracení režimu.
Podrobná historie pražského pomníku maršála Koněva
Hlavní obvinění se týkalo údajného plánu na založení nezávislého židovského státu na Krymu, s jehož pomocí měli „američtí imperialisté a sionisté“ rozložit SSSR.
70th Anniversary: Night of the Murdered Poets - https://t.co/qRdviyOcLH pic.twitter.com/kqfjsVCY5e
— CongressForJewishCulture (@kultur_kongres) August 9, 2022
Židovský antifašistický výbor
Zadržení byli členové Židovského antifašistického výboru (ŽAV), který vznikl na Stalinův příkaz v dubnu 1942. Význační a ve světě známí židovští intelektuálové a umělci pak vyjížděli do USA, Británie či Kanady a organizovali pomoc pro SSSR, navazovali kontakty, pořádali sbírky, přesvědčovali a propagovali Sovětský svaz a jeho válečné úsilí.
Slovenská vláda se omluvila za židovský kodex z roku 1941
Před vojenským soudem, který se konal přímo v prostorách sídla tajné policie Lubjanky od 8. května do 18. července 1952, stanuli bývalý náměstek ministra zahraničí Salomon Lozovskij, básník a tajemník ŽAV Icik Fefer, básníci Leib Kvitko, Perec Markiš, David Bergelson a David Hofštejn, umělecký ředitel Státního židovského divadla Benjamin Zuskin, redaktoři Ilja Vatenberg a Emilija Teuminová, překladatelka Chajke Vatenbergová-Ostrovská, novinář a překladatel Leon Talmi, historik a akademik Josif Juzefovič a hlavní lékař Botkinovy nemocnice Boris Šimeliovič.
Všech 13 obžalovaných bylo 12. srpna 1952 v podzemí Lubjanky zastřeleno.
Historik Joshua Rubinshtein nazval tento okamžik příznačně „nocí zavražděných básníků“ – ze 13 popravených bylo pět jidiš básníků.
Osudná vysílačka. Dva týdny po Lidicích nacisté vyhladili i osadu Ležáky
Jediní obvinění, již unikli popravě, byli Solomon Bregman, který upadl během soudního procesu do kómatu a zemřel na začátku roku 1953, a profesorka katedry fyziologie na Druhém moskevském lékařském institutu (a mimochodem první žena, která se stala členkou sovětské Akademie věd) Lina Šternová.
Ta dostala „jen“ pět let (zemřela v březnu 1968).
Mnoho někdejších členů ŽAV emigrovalo v 70. letech do Izraele. Pamětní deska k 25. výročí „noci zavražděných básníků“ byla odhalena v roce 1977 v Jeruzalémě.