Článek
V úterý 21. ledna, v den narození ostrovské princezny, bude od pěti hodin v podvečer slavnostně zahájena ve Dvoraně ostrovského zámku panelová výstava ke kulatému výročí jejího narození. Osud měla podobný jako slavná Marie Terezie. A o tom bude výstava mimo jiné vypovídat. O hudební doprovod se během vernisáže postará v historických kostýmech pěvecký sbor Rosa Coeli ze Žlutic, který má v repertoáru dobovou hudbu.
Výstava ke kulatému výročí narození markraběnky Sibyly Augusty Bádenské roku 1675 na zámku Ratzeburg na severu Německa připomene i to, že se narodila vévodovi Juliu Franzi Sasko-Lauenburskému jako druhá dcera. Dostala jméno Franziska Sibyla Augusta. Své mládí strávila v Ostrově.
Po smrti otce v roce 1689 se Sibyla Augusta 27. března 1690, tedy v pouhých 15 letech, provdala za markraběte Ludwiga Wilhelma Bádenského.
Ostrov získal unikátní artefakt. Vyšívaný erb ze 17. století vystaví v pohřební kapli
Protože Bádensko bylo postiženo válkou o dědictví falcké, budoval markrabě svůj dvůr v Ostrově. Když Ludwig Wilhelm 4. ledna 1707 zemřel, musela ovdovělá markraběnka převzít vládu nad Bádenskem. Posléze zahájila obnovu i dosídlování Bádenska poddanými z Čech. Kromě stavitelů, umělců či sloužících s rodinami tam přesídlili i řemeslníci a sedláci.
„Sibyla Augusta je jednou z nejvýznamnějších osobností, které v Ostrově zanechaly nesmazatelné stopy v podobě řady architektonických skvostů,“ připomněla mluvčí města Lucie Kubešová. „Kromě Lauenburského zámku a zámecké zahrady to je zejména Bádenský zámek, tedy Palác princů, dnešní knihovna, Pohledová zeď nebo kaple sv. Floriána a Panny Marie Einsiedelnské v areálu piaristické koleje, tedy Posvátném okrsku,“ připomněla.
Vedle oddané manželky a suverénní energické regentky a matky byla Sibyla Augusta i ženou milující krásné prostředí, ve kterém vyrostla. „S Ostrovem pojil markraběnku Sibylu Augustu niterný vztah. Neustále se do města svého mládí vracela, sledovala ho a řídila osobně správu panství,“ poznamenala Kubešová. „Právě díky markraběnce je s bádenským Rastattem Ostrov propojený. A díky novodobému partnerství mezi oběma městy je tomu tak dodnes,“ dodala.
Významnou roli hrála v životě Sibyly Augusty hluboká a vášnivě prožívaná zbožnost. „V roce 1715 nechala Sibyla do Rastattu povolat z Ostrova piaristy a založila tu kolej,“ pokračovala mluvčí města. „Stesk po domově, který v Čechách zanechala, se snažila rozptýlit řadou staveb, které jí Ostrov připomínaly. Patří mezi ně kopie Einsiedelnské kaple, zámek Favorit se zahradou nebo početné sochy jejího oblíbeného zemského patrona sv. Jana Nepomuckého,“ konstatovala Kubešová.
Svůj život dožila markraběnka na zámku v Ettlingenu, kde 10. července 1733 zemřela. „Její odkaz je v Bádensku stále živý a je jí projevována velká úcta,“ uzavřela mluvčí.