Článek
Počátek Benátek sahá až do doby stěhování národů, kdy obyvatelé severní Itálie hledali útočiště před barbary na bahnitých ostrovech. Z osad na laguně vznikly 25. června 421 Benátky. Město na rozdíl od jiných nebylo závislé na zemědělství, nemělo potřebné pozemkové a surovinové zázemí, Benátky se zaměřily na obchod s Orientem, který neustále vzkvétal.
Vrchol Benátek přišel až v 15. a 16. století, kdy se staly významnou metropolí umění, hlavně výtvarného, ale také architektury. Známými umělci byli v té době například Tizian, Carpaccio nebo Palladio. V Benátkách si našlo svou tradici i divadlo, jeden z nejznámějších italských dramatiků pochází právě z tohoto kouzelného města, byl jím Carlo Goldoni.
Dnes je severoitalské město závislé především na cestovním ruchu, největším turistickým tahákem jsou gondoly, které proplouvají celým městem, brázdí kanály, podplouvají mosty. Návštěvník si tak slavné město může prohlédnout i jinak než jen z chodníků a cest. Benátky jsou tvořeny více než 400 kamennými mosty, 15 tisíci domy stojícími na dubových kůlech zaražených ve vodě. Nejznámějším mostem je Ponte di Rialto.
Gondoly jsou součástí Benátek už od 11. století, v 16. století bylo vydáno nařízení, že všechny tyto atypické lodě musí být černé, aby se zabránilo projevům bohatství. Při zvláštních příležitostech, oslavách města či festivalech jsou navíc zdobeny květinami. Zajímavostí je, že patronem gondoliérů je český světec Jan Nepomucký. Jeho socha stojí u kostela sv. Jeremiáše, je jedinou sochou umístěnou na břehu Canalu Grande. Každoroční slavnost všech gondoliérů a veslařů Regatta Storica vede právě k soše Nepomuckého.
Spíše než silnice jsou hlavní dopravní tepnou kanály, jeden takový je dlouhý čtyři kilometry a široký 70 metrů, Canal Grande protíná přímo střed města. Spojuje hlavní nádraží a přístav s historickým náměstím svatého Marka a centrem města. Mezi největší poklady města se řadí pamětihodnosti jako kostel sv. Marka, Dóžecí palác, renesanční stavby kostel San Giorgio Maggiorre nebo knihovna Sansovino, barokní kostel Santa Maria della Salute.
Koncem srpna se ve slavném italském městě koná Benátský filmový festival, který byl založen roku 1932 hrabětem Giuseppem Volpim di Misurataem. Promítání probíhá vždy v historickém Palazzo del Cinema. Benátský filmový festival patří mezi světově nejproslulejší, hlavní cenou je Zlatý lev sv. Marka, který je i v logu festivalu.
Nejznámější slavností Benátek ale stále zůstává tradiční karneval, který se koná každoročně koncem února a ohlašuje tak začátek půstu. Karneval ale nemá nic společného náboženskými tradicemi, naopak. Stal se symbolem hýření a pití, je to čas, kdy se má zapomenout na rozdíly mezi pohlavími, sociálním postavením, všichni si mají být rovni, a proto je každý schován za maskou. Typický je plášť a bílá maska. Karneval trvá celých deset dní před tím, než započne půst. Celých deset dní Benátky víří večírky, oslavami, hlasitou hudbou, zpěvem a tancem.
Zajímavosti 25. března
Svátek: Marián
Významné události:
1420 proběhla bitva u Sudoměře, ve které Jan Žižka porazil vojsko katolických pánů.
1918 založena Běloruská lidová republika.
1987 papež Jan Pavel II. vydal encykliku Redemptoris Mater o blahoslavené Panně Marii.
Významná narození:
1297 Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup.
1834 Banjamin Forstner, americký vynálezce, dal si patentovat vrták se šroubovicí.
1942 Aretha Franklin, americká soulová zpěvačka, nejúspěšnější držitelkou cen Grammy, nazývána Královnou soulu.
1947 Elton John, anglický popový zpěvák, skladatel a klavírista, má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
1962 Marcia Crossová, americká herečka, známá svými rolemi Bree Van de Kampové v Zoufalých manželkách a Dr. Kimberley Shawové v Melrose Place.
1965 Sarah Jessica Parkerová, americká herečka, známá ze seriálu Sex ve městě (Líbánky v Las Vegas, Ed Wood, Klub odložených žen).