Článek
Když se kvůli sílícímu nacismu v roce 1938 odstěhovali do Plzně, byl jejich velkoobchod největším v Mariánských Lázních.
Bezpečí ale nenalezli ani v Plzni, odkud byli později deportováni do Terezína a následně do koncentračního tábora Malý Trostinec na území dnešního Běloruska. Tam byli Irma a Julius zavražděni.
Jejich potomci, včetně Karen a Johna Goodmanových, minulý týden ve středu dopoledne před vchodem do domu Magnet umístili kameny zmizelých, takzvané Stolpersteine. Pro to, aby se na bezpráví vůči židovské rodině nezapomnělo.
První transport Židů v dějinách Evropy odjel do koncentračního tábora z Ostravy
„Mariánské Lázně mají od středečního dopoledne své první kameny zmizelých, takzvané Stolpersteine. Připomínají tragický osud Irmy a Julia Freudenbergových, kteří ve městě před 2. světovou válkou žili a provozovali velkoobchod s potravinami v domě Magnet nedaleko Chebské křižovatky,“ shrnula Zuzana Rejchová ze společnosti Paměť národa, která akci organizovala.
Julius a Irma byli zavražděni v koncentračním táboře, ale jejich syn Paul internaci v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald přežil. Navíc jejich dcera Margit, matka Karen a Johna Goodmanových, kteří nyní umístili do dlažby kameny zmizelých, se v roce 1939 zachránila. Dostala se do vlaku, který vypravil sir Nicholas Winton z Prahy do Londýna.
Do Mariánských Lázní se vypravilo z různých koutů Velké Británie na dvacet členů rodiny Goodmanových.
„Město Mariánské Lázně je opravdu moc krásné a moje maminka o něm velmi často pěkně mluvila a popisovala, co tady prožila. Pro nás je velmi důležité připomínat si historii a poučit se z ní. Už jenom vzhledem k tomu, kolik členů rodiny za nacistického režimu zahynulo, a jen malá hrstka přežila. Proto si myslím, že je zásadní, aby tu byly umístěny Stolpersteine,“ uvedla Karen Goodmanová.
„Je důležité, že je tu i ta nejmladší generace rodiny, protože tím hledíme do budoucnosti,“ uvedl její bratr John.
„Možná děti, které půjdou kolem, tak o kameny zmizelých zakopnou a začnou se ptát: Co to tady je? Proč to tady je? A pokud budou klást tyto otázky a najde se možná někdo, kdo jim na ně dá otevřené a upřímné a hlavně pravdivé odpovědi, tak to pomůže tomu, aby se takto strašlivé věci již neděly. Což bohužel v dnešní době se dozvídáme každý den z médií, že se opět dějí,“ dodala Karen.
Kameny zmizelých neboli Stolpersteine jsou mezinárodním projektem německého umělce Gűntera Demniga, ten položil první kámen v roce 1992 před radnici v Kolíně nad Rýnem. Název Stolperstein znamená ve volném překladu „kámen, o který se klopýtá“.
„Symbolicky o něj máme klopýtnout pohledem a vzpomenout na oběti holokaustu,“ připomněla Rejchová. „Každý z kamenů je věnován jedné oběti a ukládá se do dlažby před dům, kde daný člověk žil, pracoval nebo významně působil,“ pokračovala.
Vězni z koncentračního tábora po 79 letech poděkovali Náchodu za záchranu
Mosazné kostky byly usazeny přímo před vchod domu Magnet, kde je v současné době v přízemí optika. „Je to něco, co jsem si dlouho přála udělat,“ sdělila Karen na otázku Novinek, zda si prohlédne dům svých prarodičů.
„Teď jsem ale nabyla pocitu, že by to bylo velmi smutné a tragické,“ pokračovala v popisu svých pocitů. „Když jsem sem přišla, tak jsem tu fotografovala, a přitom jsem narazila na všechny ty zvonky u vchodu do domu. Tento dům byl kdysi domovem jedné rodiny, ale nyní je rozdělen podle jednotlivých bytů. Nemyslím si, že by tu z minulosti mé rodiny něco přežilo. Jediné, co přežilo, jsou vzpomínky,“ vysvětlovala, proč nakonec od návštěvy domu upustila.
„Byli jsme tady už jednou jako děti, kdy jsme do Mariánských Lázní přijeli s maminkou a tatínkem,“ připojil se John. „Ale probíhalo to stejně, byli jsme jen na ulici a maminka pouze do domu z chodníku nahlédla,“ vzpomínal. „Nikdy jsme nevstoupili dovnitř,“ dodal.