Článek
Milne se narodil 18. ledna 1882 ve Skotsku, a právě proto tento den, kdy se na světě objevil jeho stvořitel, patří Medvídku Pú. Alan měl k psaní nakročeno už od mala. Chodil na soukromou školu, kde jedním z jeho profesorů byl i slavný spisovatel H. G. Wells. Když pak nastoupil na Westminster School a Trinity College v Cambridge, pracoval jako editor pro studentský časopis Granta, i když jeho hlavním oborem byla matematika.
Milneovy práce si všiml britský humoristický časopis Punch, do kterého po studiích začal přispívat a časem se stal i redaktorským asistentem. V době první světové války nastoupil do britské armády. Alan byl poslán do Francie, ale frontu opustil ještě tentýž rok, když dostal vysoké horečky. Z armády odešel roku 1919, to se Milne rychle vrátil domů, kde na něj čekala žena Dorothy. O rok později se jim narodil syn Christopher Robin.
Zrod myšlenky o Medvídku Pú
Zlomovým rokem byl rok 1921, kdy malý Christopher dostal k prvním narozeninám plyšového medvídka pojmenovaného Edward. Za pár let se jeho sbírka rozrostla o další plyšová zvířátka, která získala v Milneových pohádkách hlavní roli. Oslík, klokan, prasátko, pruhovaný tygr a Edward byli nejoblíbenějšími hračkami Alanova syna.

Spisovatel A. A. Milne, slavný autor příběhů Medvídka Púa se svým synem Christopherem Robinem.
Když byly Christopherovi čtyři roky, rodiče ho vzali do londýnské zoo. Tady se jejich syn seznámil s kanadským černým medvědem jménem Winnie. Přátelský vztah chlapce s medvídkem inspiroval Alana Alexandera Milneho, slavného britského spisovatele a žurnalistu, k napsání několika nádherných příběhů a knížek. Svůj podíl na tom mají jeho žena Dorothy, která ho o tom přesvědčila, ale hlavně syn, jenž se stal hrdinou jeho povídek.
První příběh o Medvídku Pú, originálním jménem Winnie of Pooh, byl otištěn ještě ten samý rok na Štedrý den v London Evening News. Název Příběh byl zcela jednoduchý, ale zároveň pravdivý a všeříkající, zkrátka to byla krátká pohádka na dobrou noc. Vypráví o medvídku pojmenovaném Pú a jeho setkání se včelami. Příběh natolik upoutal čtenáře, že hned druhý den byl odvyprávěn v rádiovém vysílání BBC.
Z pohádek pro syna vznikl bestseller
Původně psal Milne své příběhy pouze pro vlastní potěšení, ale hlavně pro svého syna. Medvídek Pú byl ale natolik populární, že byla vyžádána další a další pokračování. V letech 1926-1928 napsal Alan knihy Winnie-The-Pooh a The House at Pooh Corner, u nás vydány souhrnně jako Medvídek Pú. Ilustrovány byly Milneovým kolegou a kreslířem z časopisu Punch E. H. Shepardem.

V roce 2009 vyšla nová kniha o Medvídku Pú s názvem Návrat do Stokorcového lesa. Autor publikace získal práva na tuto slavnou postavičku a nezapomněl uvést jméno svého předchůdce Milneho na titulu.
Milne napsal celkem 20 příběhů o Medvídku Pú. Jeho nejlepšími kamarády ve Stokorcovém lese byli hopsající Tygr, malé ustrašené Prasátko, „chytrý“ pan Králík, moudrá Sova, stále smutný a v depresích Osel Íjáček, šišlající Sysel, dvoučlenná rodina Klokánků, kde hlavní slovo má maminka Kanga, a nejmladší ze všech, lidský přítel Kryštůfek Robin.
Nová dobrodružství Medvídka Pú
Jeden z nejúspěšnějších anglických dramatiků zemřel v roce 1956. Práva na jeho knížky měla žena Dorotha, která je prodala filmové společnosti Walta Disneyho. Ta nelenila a vyprodukovala několik filmů na motivy knih o Púovi, seriál, ale také různé hračky a jiné upomínkové předměty.
Už roku 1966 vznikly první krátké animované příběhy o Medvídkovi Pú a jeho přátelích. Pětadvacetiminutová pohádka Medvídek Pú a medový strom si získala diváky všech věkových kategorií, i když především ty menší. Tento krátký film získal Oscara v roce 1968 v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Vznikly tři celovečerní filmy a seriál Nová dobrodružství Medvídka Pú s třiaosmdesáti epizodami, které byly odvysílány i u nás.

Medvídek Pú získal i svou hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu.
Přestože Alan Alexander Milne napsal mnoho dalších románů, dramat, scénářů, básní i článků, znám byl především díky příběhům o kulatém a neohrabaném Medvídku Pú. Milne dlouho nemohl unést, že jeho literární sláva byla založena na dětských knížkách. Zvláštní však je, že slavný spisovatel nepsal povídky o Pú pro děti. Tyto příběhy byly určeny totiž pro děti, které zůstaly v nás, dospělých.
Zajímavosti 18. ledna
Svátek: Vladislav
Významné události:
1409 Václav IV. vydal Dekret kutnohorský, kterým omezil vliv cizinců na pražské Karlově univerzitě.
1871 pruský král Vilém I. byl prohlášen německým císařem, čímž současně dochází k prvnímu sjednocení Německa jako Německého císařství.
1896 poprvé představen x-ray přístroj.
1919 ve Versailles byla zahájena Pařížská mírová konference pořádána vítězi první světové války, kde se projednávaly mírové smlouvy.
1944 v Metropolitní opeře v New Yorku poprvé hraje jazzová hudba, mezi pozvanými hudebníky byli Louis Armstrong, Benny Goodman, Lionel Hampton, Artie Shaw, Roy Eldridge a Jack Teagarden.
1998 prozrazena aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, známá jako Skandál Lewinsky.
Významná narození:
1752 John Nash, anglický architekt, autor většiny staveb postavených v Londýně v regentském slohu (Regent Street, přestavba Buckinghamského domu na palác, Trafalgarské náměstí, St. James’s Park).
1837 Josef Šimáček, český vinař, obnovil u nás tradiční druhy vinné révy, čímž stoupla kvalita vína.
1892 Oliver Hardy, americký komik z dvojice Laurel a Hardy.
1904 Cary Grant, anglo-americký herec (Leopardí žena, Prázdniny, Příběh z Filadelfie, Chyťte zloděje).
1950 Gilles Villeneuve, kanadský pilot Formule 1. Jezdil za stáje McLaren Ford a Ferrari v letech 1977-1982.
1955 Kevin Costner, americký filmový herec a režisér (Tanec s vlky, Robin Hood: Král zbojníků, Osobní strážce, Vodní svět).
1956 Josef Carda, český herec, bavič a moderátor (TV: Tele tele, Letiště, Ošklivka Katka).
1957 Teodor Černý, český cyklista, získal bronzovou medaili na LOH 1980 v dráhové cyklistice družstev.
1961 Mark Messier, kanadský hokejista, v NHL působil především v klubech Edmonton Oilers (5krát vítěz Stanley Cupu) a New York Rangers, u kterého ukončil svou kariéru v roce 2004.
1974 Princezna Claire Belgická, manželka belgického prince Laurenta.
1979 Paulo Ferreira, portugalský fotbalista, v současnosti hraje za anglický klub Chelsea FC.
1987 Johan Djourou, švýcarský fotbalista, v současnosti hraje za anglický klub Arsenal FC.