Článek
Vlastním jménem Thomas Lanier Williams se narodil 26. března 1911 ve státě Mississippi ve Spojených státech amerických. Rodiče Edwina a Cornelius upřednostňovali Tennesseeho mladšího bratra, který byl silnější a mohutnější, otec si myslel, že je Tennessee zženštilý. Střední školu navštěvoval ve státě Missouri, kam se celá rodina přestěhovala v jeho sedmi letech. Nejblíž měl Tennessee ke své sestře Rose, které byla diagnostikována schizofrenie už v útlém věku, většinu svého života tak strávila v psychiatrické léčebně.
Už v šestnácti letech vyhrál třetí místo v psaní za esej Může být dobrá žena dobrým sportem?, která byla publikována v místních novinách Smart Set. Po střední nastoupil na Univerzitu v Missouri, poté pokračoval ve studiu na Univerzitě ve Washingtonu, kde napsal hru Me Vaysha. Titul získal ale až na Univerzitě v Iowě v roce 1938, zde napsal drama Jarní bouři.
První cena, a rovnou od kritiků na Brodwayi
Ihned po škole se začal Williamsův sen pomalu naplňovat. V roce 1939 získal Rockefellerův Grant v hodnotě 1000 dolarů, do roka byla jeho hra Bitva andělů představena v Bostonu, kde diváky nebyla příliš kladně přijata. O pár let později ale stejnou hru přepracoval a uvedl ji rovnou v New Yorku, kde se stala úspěšnou.
Na počátku 40. let se Williams přestěhoval do New Orleans, aby psal pro Works Progress Administration, agenturu, která podporovala a pomohla mnoha umělcům přežít hospodářskou krizi v USA. Tennessee zde žil na 722 Toulouse Street ve francouzské čtvrti, kterou použil jako inspiraci ve své hře Vieux Carreé z roku 1977. Dnes je tato budova součástí Historické kolekce New Orleans.
Od roku 1944 měl už štěstí s každou hrou. Skleněný zvěřinec byl představen v Chicagu a setkal se s takovým úspěchem, že se Tennessee Williams rozhodl odjet s tímto dramatem do New Yorku na Broadway. Hra vypráví příběh zmrzačené dívky Laury, která na krátkou chvíli poznává cit lásky, i když je koupený, je tam role i bratra Laury Toma. Diváci dodnes věří, že Williams dosadil do hry vlastní rodinné vztahy. Skleněný zvěřinec vyhrál cenu newyorských kritiků Nejlepší hra sezóny.
Tramvaj do stanice Pulitzer
Následovala jedna z Tenesseeho nejznámějších her Tramvaj do stanice touha z roku 1947. Psychologické drama o ženě, která čelí samotě a strachu ze stárnutí. Williams za hru získal první Pulitzerovu cenu a o pár let později bylo drama i zfilmováno a bylo nominováno na 12 Oscarů, z nichž čtyři film proměnil – nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší výprava černobílého filmu. Do filmu byli obsazeni divadelní herci z New Yorku na Brodwayi, kde hráli ve stejnojmenné hře.
Další dramata Léto a dým, Římské jaro paní Stoneové, Tetovaná růže, Camino Real a známé Kočka na rozpálené plechové střeše z roku 1955, za které získal druhou Pulitzerovu cenu. Hra byla také zfilmovaná v hlavní roli s Paulem Newmanem a Elizabeth Taylorovou, snímek získal šest nominací na Oscara. Hra vypráví o rodině plantážníka, který se vrací domů z léčebného pobytu, vše se doma ale mezitím změnilo.
Inspirace pochází ze života
Mezi poslední Williamsovy hry patří Baby Doll, Sladké ptáče mládí, Noc s leguánem, Osm smrtelnic posedlých, dvě byly vydány posmrtně, a to Louka modrých dětí a jiné povídky a Anděl ve výklenku. Hrdinové jeho her jsou často ztotožňováni s Tennesseeho rodinou. Laura ve Skleněném zvěřinci a Blanche v Tramvaji ve stanici touha je založena na sestře Rose. Amanda ve Skleněném zvěřinci je podobná Willimsově matce, a život Toma ve Skleněném zvěřinci nebo Sebastiana v Najednou, poslední léta je neuvěřitelně podobný životu Tennesseeho.
Ve svých hrách využívá své životní zkušenosti, proto se můžeme setkat s léčebnami či lobotomií, což prožila právě jeho sestra Rose. Několik motivů je také založeno na homosexualitě, alkoholismu a duševní labilitě, všechny tyto prvky byly Williamsovi vlastní. Jeho první poměr s mužem byl s tanečníkem Kipem, jeho fotku nosil stále s sebou, až byl nakonec Williams odhalen a v roce 1950 se o něm psalo jako o homosexuálovi v časopise Times, ale na popularitě mu to neubralo.
Zajímavosti 26. března
Svátek: Emanuel
Významné události:
1945 za války v Tichomoří dobyli Američané japonský ostrov Iwodžimu.
1953 Jonas Salk oznámil první testy své vakcíny proti obrně za úspěšné.
1976 královna Alžběta II. posílá první královský e-mail.
1995 Schengenská smlouva vstoupila v platnost.
Významná narození:
1698 Prokop Diviš, český přírodovědec a vynálezce, vymyslel bleskosvod.
1849 Armand Peugeot, francouzský průkopník automobilismu.
1874 Oscar Nedbal, český skladatel, dirigent a violista (operety: Polská krev, Cudná Barbora, Vinobraní).
1929 Josef Boháč, český hudební skladatel, byl ředitelem nakladatelství Panton a šéfredaktorem hudebního vysílání Československé televize (opery: Námluvy, Goya, Zlatá svatba, Rumcajs).
1963 Vilma Cibulková, česká herečka (Čas sluhů, Báječná léta pod psa, Pupendo, Duše jako kaviár).
1975 Lenka Šmídová, česká jachtařka, stříbro na LOH v Athénách 2004.
1985 Keira Knightleyová, britská herečka (Láska nebeská, Pýcha a předsudek, Pokání, Piráti z Karibiku, Vévodyně).
Tennessee Williams zemřel 25. února 1983 ve věku 71 let v New Yorku. Udusil se po užití drog, alkoholu a léků na předpis. Williams svůj majetek odkázal své sestře Rose a část Univerzitě Jihu na podporu programu tvůrčího psaní. Rose bylo dopřáno dožít ve speciálním a velmi luxusním ústavu pro duševně choré. Když v roce 1996 zemřela, zbytek peněz byl odkázán opět Univerzitě Jihu.