Článek
Významně přispěl k porážce nacistického Německa, jeho kapitulace se ale o necelý měsíc nedožil. Navzdory kritice některých jeho rozhodnutí je i po osmdesáti letech stále považován za jednoho z nejvýznamnějších prezidentů americké historie.
Franklin D. Roosevelt se narodil v roce 1882 v Hyde Parku ve státě New York do zámožné rodiny obchodníků nizozemského původu. Po absolvování elitní soukromé školy v Grotonu pokračoval ve studiu na Harvardově a Kolumbijské univerzitě. Vynikal vysokou sportovní postavou, která ještě zvýrazňovala jeho charisma.
Díky rodinným vazbám a kontaktům měl ideální předpoklady pro vstup do politiky – jeho otec patřil mezi významné podporovatele Demokratické strany a vzdálený bratranec Theodore „Teddy“ Roosevelt byl dokonce americkým prezidentem. Už v roce 1910 Franklin okusil první politický úspěch, když se stal senátorem za stát New York. O tři roky později podpořil Woodrowa Wilsona v prezidentské kandidatuře, za což získal v jeho vládě post náměstka ministra námořnictva – stejnou pozici, na níž kdysi zahájil svou politickou dráhu i Theodore Roosevelt. Franklin ho zpočátku považoval za svůj vzor a sdílel jeho přesvědčení, že Spojené státy mají disponovat silnými ozbrojenými složkami k prosazování svých zájmů ve světě.

S rodiči - otec James Roosevelt (1828–1900) a matka Sara Ann Delano Rooseveltová (1854–1941).
Když v roce 1914 vypukla v Evropě první světová válka, Roosevelt okamžitě inicioval program na posílení výstavby amerického námořnictva. Spojené státy se sice do konfliktu zapojily až o tři roky později, ale budoucí prezident musel do té doby z titulu své funkce čelit německé ponorkové válce v Atlantiku. Bedlivě v tomto ohledu sledoval strategii a postupy britského námořnictva tehdy řízeného Winstonem Churchillem.
V době stále ještě probíhajícího světového konfliktu odcestoval FDR v létě 1918 do Evropy, kde měl možnost seznámit se s velením spojeneckých britských a francouzských sil a na vlastní oči viděl bezútěšnost zákopové války. Tato zkušenost ho utvrdila v tom, že bezpečnost Spojených států je úzce provázána s děním na evropském kontinentě.
Na kolečkovém křesle
Do voleb roku 1920 byl Franklin D. Roosevelt vyslán jako kandidát demokratů na viceprezidenta, avšak do čela země se po osmi letech vrátili republikáni a prezidentem se stal Warren G. Harding, čímž započala více než dekádu trvající éra jejich vlády v Bílém domě.
Nadějně se rozvíjející Rooseveltova politická kariéra byla ale v roce 1921 náhle přerušena. Během rodinné dovolené na ostrově Campobello ho postihly vysoké teploty, paralýza obličeje a necitlivost, které vyústily v těžkou obrnu a ochrnutí od pasu dolů. Z počátku nemohl bez speciálního korzetu ani vstát, ale díky rehabilitaci a léčebným koupelím v teplých pramenech městečka Warm Springs v Georgii, kde později založil rehabilitační centrum, se jeho stav částečně zlepšil. Do tohoto místa se pravidelně a s oblibou vracel.
V těžkých chvílích po ochrnutí mu byla oporou jeho žena Eleonora, která ho přesvědčila, aby se politické dráhy nevzdával. Pomocí hole a železných ortéz se naučil ujít krátké vzdálenosti, ale v soukromí využíval pohodlnější invalidní vozík. Dbal na to, aby na veřejnosti nebyl spatřen na kolečkovém křesle, přestože se o jeho handicapu vědělo.

V roce 1920 s rodinou - manželkou Eleonorou a dětmi Annou, Jamesem, Johnem, Elliottem and Franklinem juniorem.
Po letech v ústranní zažil Roosevelt velký politický návrat – v roce 1929 se stal guvernérem státu New York a svůj post s výraznou převahou obhájil i o dva roky později. Příležitost kandidovat na nejvyšší úřad se mu otevřela s propuknutím Velké hospodářské krize. Představa mnoha Američanů o trvalém ekonomickém růstu vzala za své pádem newyorské burzy v říjnu 1929 a americké hospodářství se začalo propadat do hluboké recese. Krachovaly průmyslové podniky i bankovní domy a nezaměstnanost raketově vzrostla až na 25 procent. Zahraniční obchod brzdila vysoká cla a protekcionistická opatření. V této atmosféře, kdy řada Američanů začala propadat beznaději a ztrácela víru v „americký sen“, se Rooseveltovi podařilo získat nominaci do prezidentských voleb roku 1932.
Aby rozptýlil pochybnosti o svém zdraví, vydal se v kampani na rozsáhlé turné po Spojených státech. V projevech obviňoval republikánského prezidenta Herberta Hoovera, který svůj post obhajoval, z odpovědnosti za ekonomickou situaci. Roosevelt ve svém volebním programu, nazývaném New Deal (Nový úděl), sliboval pomoc průmyslníkům i zemědělcům, regulaci bankovního sektoru, vznik nových pracovních míst nebo zrušení nepopulárního ústavního dodatku o prohibici. Ačkoliv v mnoha ohledech byly jeho vize a nabízená řešení vágní, Rooseveltovo sebejisté vystupování a nezlomný optimismus přiměly Američany uvěřit, že právě on vyvede zemi z krize. Ve volebním klání svého rivala jednoznačně porazil a při prezidentské inauguraci apeloval především na navrácení ztracené sebedůvěry, když zdůrazňoval: „Jediné, čeho se musíme bát, je strach samotný.“
(Ne)úspěch New Dealu
V prvních sto dnech po nástupu spustila Rooseveltova administrativa s pomocí Kongresu smršť reforem. Výsledkem bylo oživení ekonomiky, snížení nezaměstnanosti a posílení sociálního zabezpečení. Část opatření New Dealu přesto působila spíše jako experiment než promyšlený soubor nařízení. Nejvyšší soud dokonce některá z nich shledal protiústavními, jelikož nepřijatelně zasahovala do pravomocí jednotlivých států či do práv soukromých vlastníků. Roosevelta rozsudky rozčílily natolik, že předložil zákon, jenž by prezidentovi umožnil nejvyšší soudní instanci reorganizovat. S ním ale narazil nejen u některých svých spolustraníků, ale také u Američanů, kteří se obávali přílišné kumulace moci v prezidentových rukou.

Prezidentská kampaň v roce 1940.
Prezident citlivě vnímal výkyvy veřejného mínění a dbal na udržení své popularity. S veřejností pravidelně komunikoval pomocí „rozhovorů u krbu“ přenášených rozhlasem, v nichž v uvolněném duchu a srozumitelným jazykem trpělivě vysvětloval své kroky.
V roce 1936 Roosevelt s přehledem obhájil prezidentský mandát, když dosáhl jednoho z největších volebních vítězství v americké historii. O rok později se ale reformní opatření New Dealu začala zadrhávat. Nezaměstnanost již neklesala, Spojené státy dokonce opět zasáhla hospodářská recese a čím dál víc se zadlužovaly. Plný ekonomický růst a zaměstnanost obnovila až druhá světová válka. Přesto je možné Rooseveltovy reformy v kontextu tehdejšího vývoje ve světě vnímat pozitivně, neboť New Deal pomohl Američanům znovu uvěřit v hospodářský růst při zachování individuální svobody a hodnot demokratického státu.
Den hanby
Jedním z důsledků hospodářské krize byl rozmach izolacionistických nálad v americké společnosti. Mnoho politiků i obyvatel se natolik obávalo války, že přehlíželi varovné signály ze zbytku světa. Kongres vyšel těmto náladám vstříc a do roku 1937 přijal sérii zákonů, které měly zabránit zapojení USA do zahraničních konfliktů. Tato opatření omezovala obchod se zbraněmi, poskytování půjček i přepravu vojenského materiálu válčícím stranám. Roosevelt, jenž se nechtěl postavit proti veřejnému mínění, zákony nevetoval. Později však inicioval alespoň jejich oslabení.
Po vypuknutí druhé světové války v Evropě v září 1939 se americká veřejnost rozdělila na izolacionisty a intervencionisty, přičemž první skupina dlouho tvořila výraznou většinu. Zatímco Velká Británie sváděla s nacistickým Německem bitvu o přežití, ve Spojených státech se blížily prezidentské volby. Pod tlakem izolacionistů Roosevelt během volební kampaně opakovaně odmítal zapojení USA do konfliktu v Evropě a tři dny před hlasováním dokonce prohlásil: „Tato země nevstoupí do války.“

S Winstonem Churchillem v roce 1943.
Po historickém vítězství, které z něj učinilo prvního prezidenta zvoleného na třetí funkční období, což ústava tehdy ještě umožňovala, začal Roosevelt postupně přesměrovávat americkou politiku k aktivní podpoře států bojujících proti fašismu. Inicioval zákon o půjčce a pronájmu, který prezidentovi umožňoval prodávat či zapůjčovat válečný materiál zemím považovaným za klíčové pro obranu Spojených států. Prvním příjemcem se stala Velká Británie, ale postupně se k ní přidaly další státy, včetně Sovětského svazu. O několik měsíců později Roosevelt také schválil tajný projekt Manhattan, jehož cílem bylo vyvinout atomovou bombu.
Američané se z letargie izolacionismu probudili až 7. prosince 1941, kdy Japonsko nečekaně zaútočilo na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor na Havaji. Útok vyřadil z boje několik bitevních lodí a křižníků a přes 150 letadel. Zahynulo téměř 2500 lidí. Potupná porážka a pošramocená národní hrdost ze dne na den změnily společenskou atmosféru. Kongres jednoznačně podpořil vyhlášení války Japonsku a Roosevelt označil útok za „den, který bude žít v hanbě“. Vstup do druhé světové války Ameriku sjednotil a ve společnosti zavládlo přesvědčení, že izolacionismus selhal.

Prezident Franklin Delano Roosevwlt zemřel náhle na mozkovou mrtvici ve čtvrtek 12. dubna, bylo mu 63 let.
Strýček Joe
Spojené státy zásadně přispěly k vítězství ve druhé světové válce svou průmyslovou a vojenskou silou, díky níž se mohly současně zapojit do bojů v Tichomoří i Evropě. Koordinaci válečného úsilí převzala koalice „velké trojky“, kterou kromě prezidenta Roosevelta tvořili britský ministerský předseda Winston Churchill a sovětský vůdce Josif Stalin. Tito tři státníci nejenže určovali průběh války, ale výrazně ovlivnili i směřování poválečného světa.
Rooseveltovo pojetí spolupráce uvnitř válečné koalice vycházelo z představ o spravedlivějším světovém řádu, který budou garantovat hlavní velmoci, včetně Sovětského svazu. Podle mnohých ale podcenil záměry Stalina. Pevně věřil v možnost spolupráce, a dokonce doufal v postupné sbližování sovětského systému se západní demokracií. K udržení Stalinovy důvěry a zajištění jeho setrvání v koalici často volil vstřícný přístup, zejména v otázce východní Evropy. Při jednáních se Stalinem používal přátelský tón a nazýval ho „strýčkem Joem“. To bylo patrné zejména během jaltského summitu v únoru 1945, kam Roosevelt dorazil už ve špatném zdravotním stavu, který se snažil před veřejností utajovat.
Ačkoliv byl v listopadu počtvrté zvolen prezidentem, většinu času už od té doby netrávil v Bílém domě, ale léčebně ve Warm Springs, kde také v dubnu náhle zemřel. Po jeho smrti byl přijat dodatek k ústavě omezující funkční období amerických prezidentů nejvýše na dvě, aby se podobná situace dlouhé vlády jedné osoby již neopakovala.

Dějiny nelžou – historický seriál deníku Právo
Navzdory svému handicapu prokázal Franklin D. Roosevelt mimořádné vůdcovství v jednom z nejkrizovějších období moderní americké historie. Jako jediný prezident zvolený do čtyř funkčních období získal unikátní možnost formovat americký vládní systém jako žádný z jeho předchůdců. Pomohl zmírnit dopady hospodářské krize a obnovit důvěru Američanů ve federální vládu a ekonomiku.
Během druhé světové války vedl Spojené státy k vítězství a učinil z nich jednu ze světových velmocí. Přestože mu kritici vyčítají bezohlednost a někdy až posedlost mocí, jeho charisma, optimismus a výjimečný komunikační talent přispěly k návratu amerického sebevědomí.
Autor je historik, působí v Ústavu světových dějin FF UK a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR