Článek
V roce 2025 uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války. Novinky k tomuto významnému výročí představují projekt Rok osvobození. Právě proto v tomto článku vidíte historické rozhraní vytvořené pouze pro tuto rubriku, které je doplněno moderními prvky.
V době, kdy Rusko už třetí rok útočí na Ukrajinu a probíhá celá řada dalších konfliktů, je nutné si neustále připomínat, jak důležitá je svoboda a jaké utrpení s sebou válka přináší.
V následující galerii jsme vybrali šest častých výroků, které se v souvislosti s Jaltskou konferencí objevují, a uvádíme je na pravou míru.
Anketa
Následující text je redakčním přepisem obsáhlého rozhovoru Alexe Švamberka s Vítem Smetanou, který se detailně věnuje Jaltské konferenci. Po kliknutí na „zobrazit více“ se vám načte kompletní rozhovor.
Rozhodla Jaltská konference o rozdělení Evropy, jak se říká?
Jalta v druhém životě žije jako místo, kde se rozdělila Evropa. Jako historikové však musíme upozorňovat na to, že málokteré tvrzení je tak daleko od pravdy. K žádnému rozdělení Evropy na velké konferenci nedošlo. Málokterá historická událost se vyznačuje takovou dualitou mezi tím, co se stalo, a svým druhým životem v paměti obecné populace, v tom, jak je Jaltská konference interpretována publicisty a často i politiky, kteří o tom vědí jenom velmi málo.
Nemohu nezmínit dvacet let starý projev Václava Klause k 60. výročí osvobození ve Španělském sále Pražského hradu. Tehdy prohlásil, že Jaltské dohody, kterými si vítězné mocnosti rozdělily sféry vlivu, rozhodly o tom, že už v prvních hodinách míru byl svět rozdělen znovu a že byl znovu připraven ke konfrontaci. Z těchto důvodů byly v naší části Evropy ustaveny komunistické režimy, což je taková líbivá interpretace, kterou když politik prezentuje svému obyvatelstvu, tak je populární, protože z obyvatelstva, respektive z jeho předků, snímá spoluodpovědnost za to, co se v té zemi stalo.
Myslíte, koho jsme si sami zvolili?
Děkuju, že jste mi přihrál. V květnu 1946 v českých zemích komunisté dostali 40 procent hlasů a získali tím vynikající pozici pro svůj další mocenský nástup. Srovnejme to s jinými zeměmi. V Rakousku získali komunisté pět procent a tím pádem, přestože na polovině rakouského území byla Rudá armáda, tak tam byli politicky víceméně ze hry. Interpretaci, že se velmoci dohodly a my jsme na to doplatili a kvůli tomu jsme tady měli totalitní režim, lidé rádi poslouchají, byť nemá s realitou vůbec nic společného. Dodal bych, že se o Československu na Jaltské konferenci vůbec nemluvilo. Bylo tam zmíněno v úplně okrajových záležitostech.
K velkému mýtu o Jaltě je potřeba říci, že byť se tam sešli nejvyšší představitelé spojenců, tak nebyli schopni se domluvit na ničem konkrétním. Nebyli schopni se domluvit na demarkační čáře. Ta se dohodla až v rámci korespondence mezi nejvyšším spojeneckým velením na Západě a velením Rudé armády.
Projekt Rok osvobození poutavým způsobem přibližuje důležité i některé méně známé aspekty posledního roku války i týdny po jejím konci. Díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem představí i použité zbraně, nechybějí reportáže ze zahraničí, které doplní články oživené infografikou, dobové materiály, rozhovory nebo podcasty. V některých materiálech dostane prostor také umělá inteligence.